Dary natury: pączki topoli
Na świecie znanych jest około 30 różnych gatunków topoli. Drzewo to rośnie również w Polsce i znane są jego dobroczynne właściwości dla zdrowia i urody. W medycynie naturalnej w szczególności cenione są pączki topoli czarnej.
Pączki topoli – właściwości
Pączki topoli są wysoko cenione w zielarstwie, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Wykorzystuje się je do leczenia przeziębienia i grypy oraz chorób reumatycznych. Znajdują zastosowanie także w profilaktyce zdrowotnej. Są surowcem salicylowym, a w ich składzie znajdziemy żywice, olejki eteryczne, flawonoidy, woski, gumy, garbniki, kwas chryzynowy, mannitol, tłuszcze, kwas galusowy, kawowy, cynamonowy, propopionowy i inne.
Pączki topoli po odpowiednim przetworzeniu mają właściwości przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, odkażające, antypasożytnicze i wykrztuśne.
Zobacz także: topola – drewno topoli
Jak stosuje się pączki topoli?
Wysuszone pączki topoli lub świeże pączki można wykorzystywać do przygotowania naparów, nalewek, a także wyciągów olejowych i intraktu. Są one bogate w olejki eteryczne, dlatego można je stosować w aromaterapii. W sklepach do nabycia są balsamy z pączków topoli, pozyskiwane w procesie ekstrakcji na gorąco alkoholem etylowym, metylowym lub acetonem z pączków topoli. Balsamy mają działanie antybakteryjne, przeciwreumatyczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz antygrzybicze.
Innym sposobem na zastosowanie pączków topoli jest wykonanie z nich naparu, do użycia doustnego, z miodem lub sokiem. Dostępne są w pigułkach, emulsjach i syropach.
Jak pozyskuje się i przetwarza pączki topoli?
Najlepszym okresem na zbieranie pączków topoli jest wiosna, gdy są one pokryte obficie żywicą. Rozpoznamy to po tym, że są lepkie w dotyku. Wartościowe pączki topoli zbierzemy także jesienią i w czasie łagodnych zim.
Zebrane pąki suszy się w temperaturze pokojowej lub w lekko podgrzanym piekarniku, gdzie temperatura nie będzie przekraczała 40 stopni Celsjusza. Można to zrobić także w suszarce elektrycznej, o ile daje ona możliwość ustawienia niskiej temperatury.
Zobacz także: czeczota
Dobrze wysuszone pączki przechowuje się w chłodnym, zacienionym miejscu, po włożeniu w szklane słoje, które powinny być szczelnie zamknięte.
Zdjęcia: Hallgeirs Photos via Flickr