Treść główna

Porady Ciekawostki Malowanie mebli drewnianych

Malowanie mebli drewnianych

Było już o renowacji mebli drewnianych, teraz czas na ich malowanie. Oczywiście odnowione i jedynie polakierowane meble mają swój niezaprzeczalny urok, jednakże zwolennicy nieco nowoczesnych i kolorowych klimatów z pewnością wybiorą opcję ich podkolorowania.

malowanie mebli


Wymiana mebli nie jest małym wydatkiem. Poza tym, że nie każdego stać na to, by przy każdej zmianie aranżacji wnętrza zmieniać również meble, nie zawsze się to też opłaca. Stare meble drewniane, chociaż mogą nie wyglądać już dobrze, zazwyczaj są nadal doskonałej jakości i bez problemów wytrzymają jeszcze kilkanaście lat, a nawet dłużej. Dlatego też przy takich okazjach warto niewątpliwie rozważyć pomalowanie ich na kolor, który najlepiej pasował będzie do planowanego przez nas wystroju wnętrza.

Malowanie mebli krok po kroku

Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie – poradzi sobie z nim każdy, kto tylko znajdzie w sobie wystarczająco dużo inwencji i samozaparcia, a także będzie pamiętał o kilku praktycznych wskazówkach.

Szlifowanie

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przy malowaniu mebli jest z całą pewnością pozbycie się poprzednich warstw lakieru bądź farby. Do wyboru mamy szeroki wachlarz sposobów – od ręcznej pracy z papierem ściernym (najlepiej sprawdzają się ściernice o ziarnistości od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu), przez wykorzystanie szlifierki o odpowiednio dobranej tarczy, aż po użycie odpowiedniego środka chemicznego, dzięki któremu pozbędziemy się lakieru naprawdę szybko i bez większego wysiłku. Należy przy tym pamiętać, by powierzchnia, która będzie przez nas malowana była odpowiednio zmatowiona. Jest to w tej czynności chyba najważniejsze, bowiem tylko tak przygotowane drewno, równo wchłonie nową farbę.

malowanie mebli

[Stacie Stacie Stacie]

Polerowanie i czyszczenie

Kiedy już pozbędziemy się starych warstw, całość powierzchni powinniśmy wypolerować, a następnie oczyścić z wiórów i kurzu oraz odtłuścić. Do tej ostatniej czynności możemy wykorzystać benzynę ekstrakcyjną. Kiedy wszystkie te kroki będą już za nami, pozostanie do wykonania najważniejsze – pomalowanie naszego mebla.

Malowanie mebli

Ta część pracy będzie znacznie łatwiejsza od poprzednich, o ile oczywiście wybierzemy do tego odpowiednią farbę. Możemy zdecydować się na bejce, lakierobejce nie wymagające późniejszego zabezpieczenia, kolorowe impregnaty czy wreszcie tradycyjne farby do drewna. Poza tym, bejce czy farby warto zabezpieczyć warstwą bezbarwnego lakieru, który uchroni nasz mebel przed mechanicznymi uszkodzeniami farby. Ważne jest także to, jakich narzędzi użyjemy do nakładania farby na mebel – w przypadku drewna najlepiej jest to zrobić za pomocą odpowiednio szerokiego wałka malarskiego – będziemy mieli wtedy pewność, że całość powierzchni pokryjemy równomiernie. Dobre efekty da również wykorzystanie pędzla, pod warunkiem jednak, że naszym zamierzeniem jest efekt widocznych na ściankach śladów jego włókien – w niektórych przypadkach wygląda to bowiem naprawdę dobrze. Niemal wszystkie meble posiadają różne metalowe elementy, takie jak klamki, uchwyty czy zawiasy i listwy. Ich rzecz jasna nie malujemy farbą do drewna, a podczas jej nakładania na ścianki powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. Poza tym, przy ich malowaniu warto użyć preparatu gruntującego, dzięki czemu farba będzie się świetnie trzymać.