Treść główna

Porady Ciekawostki Niebezpieczne drzewa i rośliny

Niebezpieczne drzewa i rośliny

Na świecie istnieją tysiące gatunków drzew, które zachwycają pięknem i zapewniając przyjemny chłód w upalne dni. Warto jednak pamiętać, że istnieje grupa szczególnie niebezpiecznych roślin, które potrafią nawet zabić człowieka… Wbrew pozorom, nie są to wyłącznie gatunki egzotyczne – niebezpieczeństwo występuje także w Polsce, kraju uznawanym za stosunkowo bezpieczny w zakresie szeroko rozumianej flory.

krasnodrzew pospolity

Drzewo Borrachero

Drzewo Borrachero – to egzotyczne drzewo, posiadające właściwości halucynogenne. Roślinę można spotkać przede wszystkim w Ameryce Południowej, rośnie tam dziko, zachwycając pięknymi, zwisającymi w dół kwiatami w kolorze białym lub żółtym, przypominającymi trąbkę.
Matki często ostrzegają dzieci, by nie zasypiały pod drzewem Borrachero, gdyż nawet pył z kwiatów może przyczynić się do wystąpienia omamów oraz dziwnych snów.
W medycynie naturalnej roślina wykorzystywana jest do zbijania gorączki oraz leczenia reumatyzmu.

Zobacz także: horoskop drzewny (celtycki)

Bieluń dziędzierzawa

Sadzony w przydomowych ogródkach bieluń dziędzierzawa jako krzew ozdobny, w rzeczywistości posiada właściwości halucynogenne i narkotyczne, co ważniejsze działanie rośliny jest toksyczne i może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.
Z kwiatów rośliny, podobnie jak z wspomnianego drzewa borrachero, można uzyskać skopolaminę – substancję bezbarwną, bezzapachową i bezsmakową, która po dodaniu do drinka sprawia, że człowiekowi urywa się film i bezwolnie poddaje się czynnościom wykonywanym przez inne osoby (może to być np. opróżnienie konta bankowego, włamanie do domu, a nawet gwałt).
Narkotyczne właściwości bielunia są najczęściej wykorzystywane przez przestępców w Polsce oraz Kolumbii.

drzewo Borrachero

Zobacz także: łoskotnica pękająca

Krasnodrzew pospolity

Uprawiany w Ameryce Południowej krzew kokainowy. Kokaina znajduje się w liściach rośliny, jej ilość wynosi średnio od 0,25 do 1,3%. Zawierające narkotyk liście są wykorzystywane przez południowoamerykańskich Indian jako używka, w medycynie naturalnej krasnodrzew pospolity jest stosowany jako lek. Niestety, liście rośliny często wpadają w niepowołane ręce, stając się jednym ze źródeł kokainy. Krasnodrzew pospolity znajduje zastosowanie także przy produkcji popularnej Coca-coli, nie mniej jednak od roku 1900 do wyrobu napoju stosowany jest wyłącznie dekokainizowany wyciąg z koki.

Mitragyna

Wiecznie zielone drzewo rosnące przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, zawierające znaczną ilość alkaloidów, w szczególności mitragyniny, której właściwości na chwilę obecną nie są do końca znane.
Poza tym w roślinie znajduje się dwadzieścia pięć innych alkaloidów. Ogólna zawartość alkaloidów w mitragynie oscyluje wokół 0,5%. Mitragyna stanowi alternatywę dla opium, najczęściej jest używana do żucia lub sporządzania napojów, z żywicy pozyskiwany jest extrat.
Roślina wykazuje właściwości zbliżone do kokainy i heroiny.

Hippomane mancinella

Roślina uznawana za najbardziej niebezpieczne drzewo na świecie. Cechą charakterystyczną rośliny są owoce o przyjemnym, słodkawym zapachu, przypominające jabłka, ich smak jest jednak zupełnie inny – pieprzny, palący i duszący. Owoce posiadają właściwości toksyczne. Trujący jest także wydobywający się z rośliny biały, gęsty sok, który w przypadku kontaktu ze skórą powoduje pojawienie się nieprzyjemnych i bolesnych bąbli. Sok zawiera wiele związków toksycznych, najbardziej niebezpieczny jest jednak forbol – związek organiczny, zaliczany do grupy diterpenów. Forbol doskonale rozpuszcza się w wodzie, co w praktyce oznacza, że stojąc pod drzewem hippomane mancinella w czasie deszczu, można doznać niebezpiecznych poparzeń. Niebezpieczne jest także spalanie drewna – powstający w wyniku palenia dym może spowodować silne zapalenie spojówek, a nawet przyczynić się do powstania ślepoty.

Rącznik pospolity

Główne źródło popularnej rycyny. Rącznik pospolity to roślina silnie trująca, znajdująca się we wszystkich częściach rośliny rycyna to białko o bardzo silnych właściwościach toksycznych. Największe stężenie rycyny (od 1% do 5%) znajduje się w nasionach – zjedzenie jednego nasionka potrafi zabić dorosłego człowieka w ciągu dwóch dni (śmierć jest powolna i bardzo bolesna). Dla porównania, zjedzenie tego samego nasionka przez kaczkę powoduje śmierć dopiero po osiemdziesięciu dniach.

Australijska pokrzywa

Roślina najbardziej bolesna w kontakcie z człowiekiem, dotknięcie liścia powoduje, że nawet najbardziej twardy mężczyzna krzyczy z bólu. Co gorsza, w przeciwieństwie do działania pokrzywy pospolitej, działanie australijskiej pokrzywy może być odczuwane nawet t kilka tygodni, a w skrajnych przypadkach dolegliwości mogą trwać miesiącami. Zdarzały się także przypadki tymczasowego paraliżu, który powstał w wyniku przypadkowego zetknięcia z rośliną. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że jedyną uciążliwością ze strony australijskiej pokrzywy są dolegliwości bólowe – roślina nie zabija człowieka i nie powoduje uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Zdjęcia: Luis Pérez, Alejandro Bayer Tamayo via Flickr