Treść główna

Porady Ciekawostki Palo Santo – święte drzewo

Palo Santo – święte drzewo

Palo Santo, czyli dosłownie „święte drzewo” słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości i unikalnego zapachu, ale i samo drewno jest cennym surowcem, który pozyskuje się w celu jego dalszego przetworzenia.

palo santo, święte drzewo

Palo Santo – nazwa, pochodzenie i występowanie

Palo Santo, a właściwie Bursera graveolens, jest określane także przy użyciu takich nazw jak: Holy wood, St. Anthony`s wood, Palo de la vida o Santo, Sacred Wood, Palosanto, Mallka Waki. Nazwa Palo Santo oznacza święte drzewo i została ona wzięta z tego, że jest ono uważane przez szamanów i uzdrowicieli z Ameryki Łacińskiej za nieodłączony element każdej ceremonii. Zalicza się je do tej samej rodziny co Mirra i Kadzidłowiec.

Występuje ono naturalnie w wielu krajach Ameryki Południowej i Środkowej, na Wyspach Galapagos oraz w Meksyku. Co ciekawe – obowiązuje zakaz wycinania rosnących drzewek.

Zobacz także: Majau- azjatycki mahoń

Palo Santo – charakterystyka drewna i pozyskiwanie

Drewno Palo Santo jest twarde, zbite. Ma jasnobrązowy kolor i charakterystyczny, intensywny zapach. Metody zbierania drewna Palo Santo są odgórnie określone i regulowane przez rząd Peru. Nie można pozyskiwać takiego drewna w sposób dowolny, ponieważ należy respektować jego święty charakter. Wspomniane pozyskiwanie musi pozwalać na kontynuację jego życia, dlatego całkowicie zabronione jest ścinanie żyjących drzew Palo Santo. Drewno pochodzi z opadłych drzew, połamanych gałęzi i konarów. Są one pozostawiane do wyschnięcia przez okres od 3 do 5 lat.

palo santo, święte drzewo, yerba mate

Palo Santo i jego zastosowanie

Największym zainteresowaniem cieszą się ziarna Palo Santo, które mają cenne właściwości prozdrowotne. Niemniej samo drewno tego „świętego drzewa” służy czasem do produkcji naczyń do Yerba Mate – matero.

Zobacz także: Drewno Lapacho

Kawałki drewna Palo Santo są bogate w aromatyczną żywicę, dlatego wykorzystuje się je jako naturalne kadzidła lub w wyniku destylacji pozyskuje się z nich olejek eteryczny, który sprawdza się w aromaterapii. Ma właściwości antyseptyczne, odpręża i relaksuje, wprowadzając do domu pozytywną energię. Kawałki drewna Palo Santo można stosować jako naturalny odświeżacz powietrza.

Zdjęcia: me via Wikipedia