Treść główna

Porady Ciekawostki Panele czy parkiet – co wybrać?

Panele czy parkiet – co wybrać?

Wybór materiału, z którego wykona się podłogę jest bardzo trudny. Do wyboru jest szereg technologii, jednak to przy zdecydowaniu się na drewno, jest najtrudniej. Trzeba bowiem podjąć decyzję, czy postawimy na tańsze panele, czy też klasyczny, ale kosztowny parkiet.

 panele czy parkiet

fot. Hudson Gardner

Aranżacja mieszkania

Podłoga jest bardzo istotna dla właściwej aranżacji mieszkania. To od niej zależy, czy będzie ono miłe i jasne, czy zbyt sterylne, ciepłe i przytulne, czy też za ciemne. Poza tym, podłoga charakteryzować się musi odpowiednimi właściwościami użytkowymi.

Wady i zalety paneli

Największą zaletą paneli podłogowych jest bardzo bogaty wybór wzorów, przy zachowaniu stosunkowo niskich cen. Odwiedzając sklep w celu wybrania paneli podłogowych, można mieć wręcz pewność, że nie dokona się wyboru zbyt szybko. Z jednej strony bogactwo wzorów imitujących wszelkie możliwe gatunki drewna pozwala dobrać coś idealnego dla naszych potrzeb, jednak z drugiej strony ilość możliwości przytłacza. Ceny paneli są również wyjątkowo niskie, w porównaniu do parkietu drewnianego.
Kolejną bardzo istotną z punktu widzenia współczesnego budownictwa zaletą, jest możliwość układania paneli na ogrzewaniu podłogowym (są do tego specjalne typy paneli o niskiej izolacji termicznej). Podłogę z paneli może ułożyć nawet dziecko, przy pomocy dorosłego wyposażonego w piłę, nie trzeba posiadać narzędzi do obróbki drewna ani nic kleić a poszczególne panele łączą się na zatrzaski. To samo dotyczy demontażu. Można panele zdjąć i zmontować w innym pomieszczeniu bez żadnych problemów. Niestety jednak, panele podłogowe dość łatwo się rysują i ogólnie nie są zbyt trwałe. Nie da się ich też ponownie polakierować, aby je odnowić. Nigdy nie będą też wyglądać równie dobrze, jak prawdziwe drewno, to zawsze będzie syntetyczna podróbka.

panele czy parkiet

Wady i zalety parkietu

Pakiet jest zdecydowanie bardziej eleganckim i trwalszym rozwiązaniem niż panele laminowane. Świetnie nadaje się do domów, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego, bo dobrze izoluje od zimnego betonu. Poza tym, drewno parkietowe raz położone, można odnawiać nawet kilkanaście razy, wystarczy je wycyklinować i od nowa polakierować – po takim zabiegu wygląda ono jak nowe. W związku z tym, trwałość podłogi z drewna wynosić może nawet 100 lat! Wadą parkietu drewnianego jest niemożliwość układania go na posadzce z ogrzewaniem podłogowym i oczywiście bardzo wysoka cena oraz trudny montaż.

Parametry techniczne paneli i parkietu

Kupując panele należy patrzeć na kilka parametrów, oprócz wyglądu. Istotna jest klasa ścieralności (od 1 do 4, im więcej tym lepiej), termoizolacyjność (panele do montażu na ogrzewanej podłodze są specjalnie oznaczone). Pakiety mają takie parametry techniczne, jak drewno z jakiego zrobiono klepki plus środek, jakim je pokryto. Ilość kombinacji jest nieograniczona.

panele czy parkiet

fot. nkeppol

Z czego się robi panele i parkiety?

Panele podłogowe, tak zwane panele laminowane, to deski składające się z dwóch warstw – dekoracyjnej oraz nośnej. Warstwa dekoracyjna, czyli wierzchnia, to najczęściej okleina z laminatu lub papieru, imitująca prawdziwe drewno. Pokryta jest ona dodatkowo syntetyczną żywicą, dzięki której jest w stanie wytrzymać niszczące działanie wody, słońca oraz tarcia. Dolna warstwa wykonywana jest najczęściej z płyty HDF, MDF albo też płyty wiórowej.
Parkiety wykonuje się z rozmaitych rodzajów drewna, oczywiście im twardsze, tym lepsze, a tym samym droższe. Popularne są tanie podłogi z sosny, jednak nie są one trwałe, wobec czego niesłabnącym szacunkiem cieszą się parkiety bukowe i dębowe parkiety zabezpiecza się na różne sposoby, za pomocą bejc, lakierów i olejów (zobacz także: konserwacja podłóg drewnianych). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrze zaimpregnowane drewno położyć w łazience.

Ceny

Panele laminowane można kupić już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy, jednak taki produkt będzie bardzo niskiej jakości i na pewno nie wytrzyma długo. Za dobrej jakości panele przyjdzie nam zapłacić od 30 zł za metr kwadratowy w górę. Parkiety kosztują o wiele więcej. Za deski dębowe wysokiej jakości przyjdzie nam zapłacić minimum 75 zł za metr kwadratowy.