Treść główna

Porady Ciekawostki Staremu drewnu na ratunek

Staremu drewnu na ratunek

Stare drewno ma swój niepowtarzalny urok, niekiedy także znaczną wartość realną bądź sentymentalną. By pięknie wyglądało i służyło latami wymaga jednak troskliwej pielęgnacji. Oto najczęstsze problemy z jakimi borykają się posiadacze przedmiotów ze starego drewna.

stare drewno, konserwacja drewna, ochrona drewna

Poszarzałe, przebarwione drewno

Do przywracania właściwego koloru drewnu służą dedykowane preparaty. Dobry preparat olejowy z pigmentem nie tylko ożywi kolor, ale też wyretuszuje drobne rysy i przebarwienia. Możemy także samodzielnie sporządzić mieszankę, która wyrówna koloryt drewna. Płyn można sporządzić z 850 ml wody, 100 g kwasu ortofosforowego, 50 g kwasu szczawiowego. W przypadku mebli politurowanych warto przed użyciem preparatu zrobić „próbę” przecierając niewielki fragment w mało widocznym miejscu, by sprawdzić jak politura zareaguje z konkretną substancją.

Zobacz także: czyszczenie drewna

Glony, mech, owady, pleśń i grzyby na drewnie

Do usuwania zanieczyszczeń organicznych należy użyć specjalnych preparatów odpowiednich dla danej grupy. Środki grzybobójcze poradzą sobie jednocześnie z pleśnią i owadami. Jeśli mamy do czynienia z mocno przesuszonym drewnem należy wybrać preparat rozpuszczalnikowy, ponieważ woda może doprowadzić do spęcznienia i popękania drewna. Trzeba pamiętać, że zarodniki pleśni i innych grzybów są toksyczne, więc nie należy przecierać „na sucho” tylko rozpocząć pracę od unieszkodliwienia ich dedykowanym do tego celu preparatem. Po spryskaniu mchów należy odczekać kilka dni, by rośliny obumarły, a po spłukaniu ponowić zabieg, by zabezpieczyć drewno na przyszłość.

stare drewno, konserwacja drewna, ochrona drewna

Pęknięcia na drewnie

Drewno należy zaimpregnować impregnatem technicznym w środku pęknięć. Wybór metody zależy też od powierzchni. Jeśli szpary są duże, np. w schodach lub podłodze należy wypełnić je kitem do drewna, który po stwardnieniu można szlifować i lakierować. Drobne ubytki można także zaszpachlować drobnymi trocinami wymieszanymi z lakierem.

Zobacz także: piaskowanie drewna

Żywica na drewnie

Przyczyną jest zwykle nieprawidłowo przygotowane i nieodpowiednio sezonowane drewno. Żywicę dość łatwo usunąć rozpuszczalnikiem, na przykład benzyną lakową. Niestety to zanieczyszczenie ma tendencje do nawracania i zwykle jedno przetarcie nie wystarczy.