Szpachlowanie parkietu – na czym polega i jak się za to zabrać?
Renowacja parkietu, czyli drewnianej podłogi, jest co jakiś czas niezbędna, by zachowała ona właściwy wygląd. Jedną z czynności, która wchodzi w skład tego procesu jest szpachlowanie. Polega ono na zaszpachlowaniu ubytków, a celem jest poprawienie wyglądu podłogi, poprzez usunięcie wszelkich dziur i rys.
Szpachlowanie podłogi – wady i zalety
Szpachlowanie podłogi to kolejny etap poprawy jej wyglądu. Wykonanie tego zabiegu daje pewność, że na powierzchni drewna nie pozostaną żadne rysy i dziury – żadne ubytki, które mogłyby popsuć wygląd po zakończeniu remontu. Szpachlowanie spełnia zatem walory estetyczne, ale również i praktyczne. Uzupełnienie dziur zapobiega zbieraniu się lakieru w tych miejscach oraz zabezpiecza przed sklejaniem kantów. Metoda ta posiada zatem mnóstwo zalet, a jedynie jedną wadę, odnoszącą się nie do samej czynności, a raczej używanych do jej wykonania produktów. Te na bazie wody charakteryzują się długim czasem schnięcia. Z kolei te na bazie rozpuszczalników schną szybciej, jednak nieprzyjemnie pachną – nie można ich wdychać, gdyż to szkodliwe dla zdrowia.
Zobacz także: szpachlowanie – porady
Szpachlowanie podłogi – czego potrzebujemy?
By dobrze wykonać szpachlowanie podłogi, trzeba posiadać kilka niezbędnych przedmiotów oraz właściwie przygotować parkiet do dalszych procesów. Zaczynamy od cyklinowania – i to aż do surowego drewna. Dokładnie oczyszczamy podłogę, wyrównujemy ją i czekamy aż będzie sucha. Warto również ją odkurzyć, żeby mieć pewność, że żaden paproch nie pozostał na jej powierzchni. Następnie zaś przystępujemy do właściwego szpachlowania. Będą nam do tego potrzebne: metalowa szpachla i wypełniacz do szczelin.
Szpachlowanie podłogi – etapy prac
Oczyszczony parkiet, po wstępnym szlifowaniu będzie zapewne posiadał drobne rysy czy pęknięcia. To na nich należy szczególnie się skupić, wypełniając je przy pomocy szpachli. Preparat będący wypełniaczem do drewna łączy się z drobnym pyłem drzewnym, pochodzącym sprzed chwili – z ostatniego szlifowania. Tak powstałą mieszankę należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni parkietu. Często wystarczy to zrobić jedynie raz, jednak jeśli ubytki są głębokie, może się okazać, że trzeba to zrobić 2 lub 3 razy. Wypełniacz należy następnie pozostawić do wyschnięcia, co może zając 3-4 godziny, czasem dłużej. Dopiero po całkowitym wyschnięciu można przejść do kolejnego etapu prac renowacyjnych, czyli lakierowania.