Wędzarnia drewniana – zrób to sam!
Własna wędzarnia w ogrodzie pozwoli na przygotowywanie wędlin o wyjątkowym, niespotykanym w produktach sklepowych smaku. Aby cieszyć się taką wędzarnią można skorzystać z ofert firm, które zajmują się budową takich rzeczy, albo spróbować samemu postawić coś takiego. Wbrew pozorom, drugie rozwiązanie ma wiele zalet. Nie jest to nic szczególnie trudnego, a jednocześnie każdy może przygotować tu taki projekt, jaki w stu procentach będzie dopasowany do jego wymagań.
Miejsce na wędzarnię
Pierwszym krokiem jest wybranie miejsca, w którym zbudujemy naszą wędzarnię. Najlepiej jest wybrać obszar oddalony od domu i innych zabudowań; trzeba pamiętać, że w czasie wędzenia wytwarza się sporo dymu, zatem musimy się upewnić, aby nie przeszkadzał on ani nam, ani sąsiadom. Nie powinno się także budować jej w pobliżu drewnianych obiektów czy elementów ogrodu, bowiem zwiększa to zagrożenie pożarowe. Miejsce na wędzarnię powinno być suche.
Zobacz także: Drewno do wędzenia
Projekt wędzarni
Przygotowujemy projekt naszej wędzarni. Najważniejszymi jej elementami są palenisko, komora do wędzenia i tunel dymny. Ważne jest ustalenie, jak duża ma być nasza wędzarnia – wszystko zależy tu od naszych potrzeb.
Drewno na wędzarnię
Wybór materiałów – przede wszystkim odpowiedniego drewna – też jest jedną z kluczowych spraw. Mówiąc ogólnie, najbardziej polecane jest tu drewno z drzew liściastych, takich jak buk czy dąb. Można skorzystać z drewna z drzew iglastych, ale powinniśmy wybierać do tego gatunki małożywiczne. Przed przystąpieniem do budowy drzewo powinno być dokładne osuszone. Inne potrzebne materiały to przede wszystkim metalowa rura do odprowadzania dymu i coś, z czego wykonamy palenisko. My polecamy płyty betonowe.
Budowa wędzarni
Pierwszym krokiem jest wylanie fundamentów naszej wędzarni drewnianej. Na fundamentach stawiamy palenisko, do którego podłączony zostaje przewód do odprowadzania dymu. Drewniana komora do wędzenia stawiana jest obok paleniska; w jej wnętrzu należy przygotować miejsce do wieszania wędlin, które będziemy wędzić. Całość dobrze jest zabezpieczyć przed deszczem czy wiatrem. Najlepiej postawić nad paleniskiem i komorą niewielkie daszki, można także obić konstrukcję zwykłą plandeką.
Zdjęcia: goodshomedesign, nvarchar via Flickr