Treść główna

Porady Ciekawostki Gatunki sosny

Gatunki sosny

Sosna to rodzaj roślin, należących do rodziny sosnowatych, która obejmuje aż 115 różnych gatunków drzew oraz krzewów. Główne miejsce występowania sosny to półkula północna, gdzie rośnie zwykle w klimacie umiarkowanym. Można ją jednak spotkać również i w strefach cieplejszych, choć wówczas przeważnie w górach. Na półkuli południowej w stanie naturalnym sosna spotykana jest tylko na Sumatrze. Jakie są najpopularniejsze gatunki tej rośliny, co warto o nich wiedzieć i w czym znajdują zastosowanie? Oto ich krótka charakterystyka.

gatunki sosny

Gatunki sosny

Sosna jest rośliną zimozieloną, posiadającą długie, wąskie igły. Jest bardzo odporna, wykazując się sporą tolerancją na warunki zewnętrzne. Występuje w przeróżnych odmianach, które często wykorzystywane są jako rośliny ozdobne. Są wytrzymałe, a do tego piękne – stąd bierze się ich popularność. Najpowszechniej znane gatunki sosny to: sosna pospolita, czarna oraz górska.

Zobacz także: gatunki świerku

Jeśli chodzi o sosnę pospolitą, ma niewielkie wymagania, dlatego jest spotykana najczęściej. Niestety, nie do końca dobrze czuje się w miastach z uwagi na zanieczyszczenia – jednak już w ogródkach podmiejskich będzie jej bardzo dobrze. Sosna czarna to roślina równie wytrzymała, a do tego jeszcze bardziej odporna. Nie działa na nią tak bardzo zanieczyszczone powietrze, więc nadaje się także i do miast. Jeśli chodzi o odmianę górską, nazywana jest ona powszechnie kosodrzewiną. Jest odporna na mróz i suszę, ale potrzebuje słońca.

gatunki sosny

Sosny – ich występowanie i zastosowanie

Sosna pospolita spotykana jest powszechnie na terenie półkuli północnej – można się na nią natknąć w Europie Północnej w Europie Środkowej, jak również na Syberii Wschodniej. Drewno tego typu sosny znajduje zastosowanie jako budulec – przede wszystkim w przemyśle meblowym, ale również na opał. Wszystko dlatego, że drewno tej odmiany jest łatwe w obróbce – najlepsze jednak są te rośliny, których wiek dochodzi do 80-100 lat.

Kosodrzewina jest sosną górską – stąd występuje w pasmach gór na terenie Europy Środkowej i Południowej. Jeśli zaś chodzi o sosnę czarną (nazywaną czasem sosną austriacką) występuje on w Azji Mniejszej, a także na terenie południowej i południowo-zachodniej Europy. Drewno tej rośliny używane jest do budowania lekkich konstrukcji.