Treść główna

Porady Ciekawostki ABC Sosny Lamberta

ABC Sosny Lamberta

Sosna to jedno z bardziej cenionych źródeł drewna. Sosna Lamberta pochodzi głównie ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z jego górskich, zachodnich rejonów. To drzewo, którego szyszki są największe ze wszystkich drzew iglastych, a jego drewno znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach.

sosna lamberta, sosna cukrowa

Skąd pochodzi Sosna Lamberta?

Sosna Lamberta znana jest również pod nazwą sosny cukrowej. Zawdzięcza ją swojej słodkiej żywicy, której spożywanie jest szkodliwe dopiero przy większej dawce. Pierwotnie z tym typem sosny można spotkać się głównie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Najczęściej można znaleźć ją w północnej Kalifornii oraz południowym Oregonie. Zajmuje również niewielką część zachodniej Nevady. Pochodzi ona z górskich terenów, głównie Klamath i Siskiyou.

Zobacz także: gatunki sosny

Sosna Lamberta – występowanie i gatunki

Drzewo najbardziej lubi góry i rośnie na wysokościach od 300 do 3200 m n.p.m. Sosna zwykle rośnie pojedynczo lub w mniejszych grupach. Znajdziemy ją w lasach mieszanych oraz iglastych. Mimo próby introdukcji tego gatunku do Europy, nie udało się to przez pożar, który zniszczył niemal wszystkie okazy. Sosnę Lamberta możemy znaleźć w zachodniej części Ameryki Północnej. Sosna Lamberta posiada największe szyszki ze wszystkich gatunków drzew iglastych. Podobna do niej jest tylko Sosna Meksykańska z nieco dłuższymi liśćmi oraz Sosna Amerykańska.

sosna lamberta, sosna cukrowa

Sosna Lamberta – charakterystyka drewna

Drewno pozyskiwane z Sosny Lamberta jest bardzo wysokiej jakości. Nie posiada zapachu ani smaku. Jest jasne i bardzo wytrzymałe. Nie będziemy mieli również problemu z jego frezowaniem. Mimo że drewno odporne jest na jakiekolwiek deformacje, z pomocą odpowiednich narzędzi łatwo poddamy je formowaniu.

Zobacz także: frezowanie drewna

Zastosowanie Sosny Lamberta

Dzięki swoim właściwościom, drewno pozyskiwane z Sosny Lamberta znalazło zastosowanie w budownictwie. Tam właśnie potrzebny jest solidny i trwały budulec. Możemy również użyć go do produkcji opakowań na leki, ze względu na brak zapachu oraz smaku. Dotyczy to również pojemników na żywność. Drewno wykorzystywane jest również przy tworzeniu organów oraz pianin.

Zdjęcia: Richard Sniezko via Wikipedia