Treść główna

Porady Ciekawostki Agatis – ABC drewna agatis

Agatis – ABC drewna agatis

Z dalekich krajów polscy przedsiębiorcy produkujący meble i inne wyroby drewniane, sprowadzają egzotyczne drewno dla swoich klientów. Jednym z jego rodzajów jest agatis.

agatis, soplica,damara

Agatis – pochodzenie i występowanie drewna

Drewno agatis, nazywane również soplicą lub damara, należy do rodzaju drzew nagonasiennych, z rodziny araukariowatych. Występuje na obszarze od południowej części Półwyspu Indochińskiego i Filipin, aż po północno-wschodnią Australię, Nową Kaledonię i Nową Zelandię. Niegdyś gatunek ten rósł również w Ameryce Południowej, czego dowodzą skamieniałości odkryte na terenie Argentyny.
Obecnie w użyciu jest przede wszystkim podgatunek agatis damara. Jest on najszerzej rozpowszechniony. Drzewa rosną w klimacie tropikalnym, w wilgotnych lasach równikowych.

Zobacz także: Abachi – drewno egzotyczne

Na ogół drzewa agatis osiągają dużą wysokość i są drzewami wiecznie zielonymi, dwupiennymi. Pnie mają charakter kolumnowy, a młode drzewa posiadają koronę w kształcie stożka. Wraz z wiekiem i wzrostem drzewa, pień w dolnej części oczyszcza się, przez co drzewo zwieńczone jest kolistą koroną. Posiada grubą, łuskowatą korę, a pędy boczne rosną poziomo względem siebie – jedynie grubsze konary wznoszą się do pozycji pionowej, do góry. Liście na głównych pędach wyrastają spiralnie, a na bocznych są naprzeciw lub skrętoległe.

agatis, soplica,damara

Agatis – charakterystyka drewna

Drewno agatis posiada jasną, słomkową lub żółtobrązową barwę. Ma jednolite, drobne ziarno i jest drewnem dosyć tanim. Drzewa agatis rosną szybko, dlatego jego pozyskanie nie jest kłopotliwe i kosztowne. Cechą charakterystyczną tego rodzaju drewna jest wysoka wytrzymałość na negatywny wpływ czynników zewnętrznych przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej wagi właściwej.

Zobacz także: Drewno kamforowe

Agatis – zastosowanie

Drzewa egzotyczne agatis są wysoko cenione jako źródło wysokogatunkowej żywicy – kopal i dobrej jakości drewna. Może ono służyć do wyrobu łodzi, gitar czy kapliczek. Gitary produkowane z agatis zapewniają wystarczającą, głośną akustykę, a przy tym są lekkie i wytrzymałe. Muzycy podkreślają, że agatis jest drewnem o ciężkiej charakterystyce brzmienia.

Zdjęcia: Wikipedia