Treść główna

Porady Ciekawostki Altana z drewna – renowacja

Altana z drewna – renowacja

Wszyscy, którzy posiadają ogrody, starają się je maksymalnie upiększyć, żeby prezentowały się możliwie jak najbardziej atrakcyjnie – były gustowne, kolorowe, miłe dla oka i żeby można było spędzać w nich wolne chwile. W ogrodach i na działkach stawia się więc altany z drewna, które świetnie wyglądają i są bardzo wygodne w użytkowaniu, jednak ich utrzymanie wymaga regularnej pielęgnacji. Jak powinna wyglądać renowacja altanki przed sezonem letnim? Wyjaśniamy krok po kroku.

altana drewniana renowacja

Renowacja altany – jak się do tego zabrać?

Drewno jest bardzo estetycznym materiałem konstrukcyjnym, jednak bez odpowiedniego zabezpieczania bardzo szybko pożegnamy się z naszą altaną. Przed nadejściem sezonu letniego należy więc zabrać się za naprawę wszystkich szkód, jakie poczyniła zima – najpierw ocenić ewentualne uszkodzenia, a następnie zakupić odpowiednie środki do ich naprawy. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele przydatnych produktów do impregnacji.

Zobacz także: Jak zrobić altanę z drewna?

Czyszczenie, odświeżenie, impregnacja altany z drewna

Nie zawsze konieczne jest całkowite usunięcie zabezpieczającej drewno warstwy lakieru czy impregnatu – choć oczywiście meble i altany, które pielęgnuje się w ten sposób co roku będą najdłużej służyć swoim właścicielom. Jeśli jednak widać, że warstwa nie jest uszkodzona, można jedynie wyszorować altanę przy użyciu wilgotnej szczotki. W przeciwnym przypadku konieczne będzie całkowite oczyszczenie – zdarcie warstwy lakieru czy impregnatu i nałożenie nowej. Czyścimy drewno przy pomocy papieru ściernego. To żmudna praca, jednak z pewnością potrzebna.

altana drewniana renowacja

Zobacz także: wiata na drewno

Jakie narzędzia i środki są potrzebne?

Z pewnością przyda się szczotka, woda, papier ścierny oraz impregnat do drewna. Najlepiej jest nałożyć później (gdy impregnat wyschnie) lakier, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie. Można też posłużyć się lakierobejcą. To ułatwi późniejsze czyszczenie w trakcie użytkowania. Należy jednak nakładać warstwy bardzo dokładnie – żeby żadna część drewna nie pozostałą niezabezpieczona, gdyż mogłoby to skutkować zepsuciem całości.

Zdjęcia: Courtney McGough, JLS Photography via Flickr

Nasze Porady