Treść główna

Porady Ciekawostki Bete (Mansonia) – ABC drewna egzotycznego

Bete (Mansonia) – ABC drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne pochodzące z Afryki z powodzeniem stosowane jest w polskim przemyśle stolarskim i nie tylko. Przykładem jest drewno bete (mansonia).

Nazwa, pochodzenie i występowanie

Drewno bete – właściwa nazwa „mansonia al tissima”, dostępne jest w sprzedaży pod wieloma innymi nazwami handlowymi, m.in: mansonia, ofun, aprono, koul, african walnut. Pochodzi ono z Afryki, gdzie w naturze osiąga średnią wysokość około 30 metrów. Jest smukłe, o przeciętnej średnicy wielkości 0,75 m.

drewno mansonia, drewno bete

Zobacz także: Drewno Amazakoe (Ovangkol)

Bete – charakterystyka drewna

Pod względem wizualnym drewno bete podobne jest do orzecha amerykańskiego. Posiada ciemno-brązowy kolor i białawy pierścień. Twardziej tego drewna jest żółtawo-brązowy, ale może przybrać również kolor szarawy i szaro-brązowy. Wraz z upływem czasu drewno bete ciemnieje. Jego usłojenie jest zwykle prostosłoiste, z możliwością lekko zaznaczających się pasm kolorystycznych.

Drewno bete – parametry techniczne

Rysunek słojów drewna bete jest raczej prosty, a jego struktura gładka. Ma średnią twardość, moduł sprężystości wynosi 15 GPa, skurcz promieniowy 4,6%, a skurcz styczny 7,45%. Gatunek ten wykazuje wysoką odporność na destrukcyjne działanie grzybów, istnieje w jego przypadku ograniczone ryzyko do penetracji bieli przez szkodniki żywiące się drewnem suchym. Jego ciężar właściwy wynosi 660 kg/m3.
Drewno bete zalicza się do grupy gatunków drewna egzotycznego, umiarkowanie lekkiego lub umiarkowanie ciężkiego. Drewno to osiąga jeden z najwyższych średnich ubytków masy, w wysokości 89,7%. Jednocześnie, wykazuje stosunkowo długi czas samodzielnego palenia.

Zobaczt także: Drewno rezonansowe

Bete – zastosowanie drewna

Bete znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle stolarskim. Takie drewno egzotyczne może być stosowane do wytwarzania wszelkiego rodzaju mebli, schodów, drzwi i fornirów, a także podłóg i galanterii drzewnej. Wykonuje się z niego elementy szkutnicze, m.in. wiosła, stery i tym podobne. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, drewno bete nadaje się do wykonania instrumentów muzycznych – w szczególności tradycyjnych bębnów i bębenków.

Zdjęcia: Wood-database