Buk i jego gatunki
Jednym z popularnych drzew liściastych występujących w Polsce są buki, a właściwie ich odmiana – buk zwyczajny. Sam buk to drzewo zaliczane do rodziny bukowatych, która obejmuje około 10 różnych gatunków tej rośliny, rosnącej głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Przedstawiamy kilka gatunków buków.
Buk zwyczajny
Buk zwyczajny, nazywany również bukiem pospolitym, (Fagus) to drzewo liściaste, które naturalnie występuje i w Polsce.
Cechą charakterystyczną dla drzew buków zwyczajnych jest ich znaczna wysokość. Niektóre okazy dorastają do 30-40 m. Mają majestatyczną, rozłożystą, choć nisko osadzoną koronę. Z pnia wyrastają liczne, potężne konary. Kora jest cienka, gładka, popielatoszara i właściwa tylko dla buków zwyczajnych. Liście buku zwyczajnego są sezonowe, skrętoległe, o kształcie eliptycznym lub jajowatym, o długości do 10 cm. Owocem buku zwyczajnego są bukwy w postaci jednonasiennych, a zarazem trójgraniastych orzeszków.
Szczególnym typem buku zwyczajnego jest buk czerwonolistny, o charakterystycznych czerwonych liściach.
Zobacz także: gatunki grabu
Buk wielkolistny
W Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku występuje buk wielkolistny, nazywany również bukiem amerykańskim, a to z uwagi na jego występowanie. Dorasta do około 20 m wysokości. Zrzuca liście sezonowo, a jego kora jest gładka, o szarej barwie. Liście buku amerykańskiego są dla niego charakterystyczne – mierzą od 6 do 12 cm długości i od 2,5 do 7,5 cm szerokości, stąd też i nazwa gatunku – buk wielkolistny. Blaszka liściowa jest owalna lub odwrotnie jajowata, falowana na brzegu. Owocami buku wielkolistnego są orzechy.
Buk karbowany
Gatunek buki karbowane występuje na wyspach japońskich, głównie na Hokkaido, Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Na pierwszy rzut oka buk karbowany, nazywany także bukiem Siebolda, podobny jest do buku pospolitego. Różnice widoczne są w wyglądzie liści – są bardziej jajowate i mają małe przylistki wyrastające u nasady okrywy owocu. Drzewo buku karbowanego dorasta do 30 m wysokości. Ma rozłożystą, szeroką sylwetkę, gładką i srebrzystoszarą korę. Liście są jajowate, o długości 10 cm i szerokości do 5 cm. Nazwa buku karbowanego wynika z tego, że brzeg liścia jest karbowany i pokryty delikatnymi włoskami.
Zobacz także: gatunki dębu
Buk wschodni
Podgatunkiem buku zwyczajnego jest buk wschodni – Fagus sylvatica subsp. orientalis. Występuje on na Półwyspie Bałkańskim, na Krymie i Kaukazie oraz w Turcji. Drzewo dorasta do 40 m wysokości i ma około 3 m średnicy pnia. Jego liście mają do 12 cm długości i w porównaniu do buku zwyczajnego są bardziej jajowate.
Buk Englera
Naturalnie w Chinach rośnie odmiana buk Englera. Drzewo dorasta do 25 m wysokości. Blaszka liściowa tego gatunku jest owalna lub eliptyczna. Liście mierzą od 5 do 9 cm długości i mają pofalowany brzeg. Owocem drzewa buk Englera są orzechy z trzema skrzydełkami przy wierzchu.
Zdjęcia: Dcrjsr, Daderot via Wikipedia