Treść główna

Porady Ciekawostki Daglezja – ABC drewna daglezji

Daglezja – ABC drewna daglezji

Daglezja to rodzaj drzew należących do rodziny sosnowatych. Rodzaj ten obejmuje pięć gatunków, których przedstawicieli w stanie naturalnym spotkać można na Dalekim Wschodzie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Podobnie do innych drzew z rodziny sosnowatych, daglezja należy do roślin najlepiej rozwijających się w stosunkowo zimnym klimacie. W naszym kraju jeden z gatunków daglezji – jedlica – pojawia się w uprawach. Warto też dodać, że te iglaste drzewa zalicza się do najwyższych na świecie, a niektóre osobniki osiągają wysokość nawet stu metrów.

daglezja, drewno daglezji

Daglezja – charakterystyka

daglezja, drewno daglezji
Kora młodych daglezji jest cienka i przybiera różne odcienie szarości, czasem wchodząc nawet w zieleń, u starszych osobników zaś grubieje i ciemnieje, a na jej powierzchni pojawiają się bruzdy i chropowatości. Biel i twardziel daglezji są łatwe do odróżnienia – pierwsza część przybiera barwę białawą, niekiedy z żółtymi naleciałościami, podczas gdy druga jest brązowa lub ciemnoczerwona. Warto też zaznaczyć, że pod wpływem promieni słonecznych drewno daglezji mocno ciemnieje.

Daglezja należy też do jednych z najbardziej wytrzymałych gatunków drewna. Jest bardzo twarda, więc, co za tym idzie, w małym stopniu narażona na wytarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje poza tym odporność na działanie kwasów, nie straszne są jej też bakterie, grzyby i owady.

Obróbka daglezji

Obróbka daglezji nie jest trudna pod warunkiem, że mamy do czynienia z drewnem drobnosłoistym. W tym przypadku dobrze skrawa się zarówno obwodowo, jak płasko, bez trudu poddaje się też piłowaniu, szlifowaniu, łupaniu czy frezowaniu. Problemów nie powinno też sprawić nawiercanie czy łączenie za pomocą wkrętów i gwoździ. Przy suszeniu daglezja wykazuje niewielką jedynie zdolność do paczenia się i pękania, łatwo też się klei.

Warto jednak pamiętać, że zastosowanie lakierów poliestrowych i olejowych w przypadku daglezji mija się z celem – lepiej jest użyć bardziej przyczepnych lazurów impregnujących i bejc (zobacz: bejcowanie drewna). Poza tym, wśród wad tego drewna wymienić można też między innymi skręt włókien, guzy, zbieżystość i pęcherze żywiczne. Znacznie rzadziej występują chodniki owadzie, pęknięcia mrozowe i zgnilizna.

daglezja, drewno daglezji

Drewno daglezji – zastosowanie

Z drewna daglezji wykonuje się okleiny i okładziny, parkiety, beczki, boazerie i okna. Poza tym, zastosowanie znajduje ono również w produkcji łodzi, samolotów, konstrukcji mających styczność z wodą i celulozą. Dobrze sprawdza się również jako drewno konstrukcyjne, a także surowiec do produkcji płyt pilśniowych i meblowych.

Zdjęcia: Wikipedia.