Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: olej arganowy

Dary natury: olej arganowy

Olej arganowy, nazywany również „płynnym złotem Maroka”, to jeden z najbardziej cenionych olejów na świecie. Z tego względu jest on również niezwykle drogi, przez co jest uważany za towar luksusowy. Posiada on wiele cennych właściwości, które chętnie wykorzystywane są zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii.

olej arganowy

Pozyskiwanie oleju arganowego

Olej arganowy pozyskuje się z ziaren owoców drzewa arganowego, które często nazywane jest również drzewem żelaznym. Drzewka te, które w dużych ilościach występują w południowo-zachodnim Maroko, mogą żyć nawet od 100 do 400 lat. W czasie zbiorów, z każdego drzewa zbieranych jest około 30 kilogramów owoców. Z takiej ilości produktu wytwarza się około 1 litra oleju, a cały proces jego produkcji może zająć nawet 1,5 dnia.

Olej arganowy – właściwości

Olej arganowy posiada mnóstwo właściwości medycznych oraz kosmetycznych, które sprawiają, że w szybkim tempie zyskuje on ogromną popularność na całym świecie. Zawarte w nim substancje między innymi pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, ale także wzmacniają naszą odporność, poprawiają krążenie, pozytywnie wpływają na nasz słuch oraz wzrok czy też pomagają radzić sobie z reumatyzmem.

olej arganowy

Właściwości oleju arganowego są również chętnie wykorzystywane w kosmetologii, dlatego można go znaleźć w składzie wielu kosmetyków. Produkty go zawierające pomagają poradzić sobie z problemem suchości skóry, dlatego też polecane są w przypadku takich chorób jak łuszczyca czy egzema. Oprócz tego, olej arganowy jest niezwykle ważnym sprzymierzeńcem człowieka w niwelowaniu objawów starzenia się skóry, czyli chociażby zmarszczek. Doskonale wpływa też na nasze włosy oraz paznokcie.

Zobacz także: Olejek migdałowy

Olej arganowy – zastosowanie

Spożywczy olej arganowy nadaje się do bezpośredniego spożywania, na przykład jako dodatek do sałatek czy marynata do mięsa. Aby nie tracił swoich właściwości zaleca się jego stosowanie na zimno.
Olej arganowy jako kosmetyk można również dodawać do maseczek czy kremów, albo stosować bezpośrednio na skórę, na przykład do masażu.

Olej arganowy bez problemu można nabyć w większości aptek czy sklepów z naturalnymi kosmetykami. Bardzo łatwo jest także znaleźć go w sklepach internetowych. Cena za 100 ml oleju waha się zwykle pomiędzy 30 a 50 złotymi.

Zdjęcia: Wikipedia