Jak rąbać drewno – porady
Wydawać by się mogło, że rąbanie drewna na opał nie jest trudne. Wymaga jedynie dużej siły i ostrej, solidnej siekiery. Każdy drwal wie jednak, że istnieją różne techniki rąbania drewna – mniej lub bardziej skuteczne.
Rąbanie drewna od razu po ścięciu
W przypadku drewna na opał, które w Polsce najczęściej pozyskiwane jest z dębu, grabu, klonu, jesionu lub brzozy, od razu po ścięciu drzewa należy je pociąć na mniejsze kawałki, które szybciej wyschną i będą nadawały się do zastosowania, do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
W przekroju pnia tychże drzew występują słoje, które utrudniają jego ścinanie, ale po wyschnięciu jeszcze trudniejsze będzie rozłupywanie poszczególnych kawałków. Dlatego drewno trzeba porąbać jak najszybciej, ponieważ im dłużej będzie schło, tym staje się bardziej lepkie. Do wykonania takiej pracy będziemy potrzebować siekierę z pogrubionym ostrzem lub uniwersalną – siekierę młot.
Zobacz także: jak zostać drwalem?
Jak trzymać siekierę?
Kluczową kwestią dla techniki rąbania drewna jest prawidłowe trzymanie siekiery. Obwód trzonka w miejscu chwytu musi być taki, aby po objęciu go dłonią, najdłuższy palec nie dotykał poduszki pod kciukiem, a w przerwie między palcem a poduszką zmieścił się palec wskazujący drugiej ręki. Kierując siekierę w dół, trzymamy ją prostymi rękami za sam koniec trzonka, dla zwiększenia siły uderzenia i sprawienia, że praca stanie się bezpieczna.
Techniki rąbania drewna
Jeśli mamy przed sobą drzewo do porąbania sprawdźmy najpierw, czy nie posiada naturalnych pęknięć, które je osłabiają. W takich miejscach będzie się je najłatwiej rozłupywało.
Drewno rąbiemy na szerokim pniaku, który powinien stać na stabilnym, niesprężynującym podłożu. Musi on sięgać mniej więcej naszych kolan. Umieszczamy kawałek drewna daleko od siebie, w najbardziej oddalonej części pniaka, aby zminimalizować ryzyko urazu. Drewno rozłupujemy od góry do dołu w taki sposób, aby ostrze siekiery trafiło w rdzeń drewna.
Zobacz także: zawody związane z drewnem
Jedną z technik rąbania drewna jest uderzenie odwrócone, w którym rozłupywanie dużych kawałków drewna rozpoczyna się od krawędzi, a długość przecięcia nie powinna być 3 razy większa od długości ostrza.
Kolejną techniką jest wbijanie klinów przy jednej krawędzi młoto-siekierą lub młotem, aby wywołać powstanie pęknięcia. Wkładamy następny klin dalej i uderzamy go, dla powiększenia pęknięcia drewna.
Trzecia technika zaleca, aby rąbać drewno stroną z korą w dół. Kora odwrócona na wierzchu działa jak pokrywa i utrudnia rozłupywanie.