Drewno samba – ABC drewna samba
Drewno samba jest egzotycznym gatunkiem drewna, pochodzącym z Afryki – jego nazwa łacińska to Triplochiton scleroxylon, zaś międzynarodowa nazwa tego gatunku drewna to Obeche, Abachi, Ayous lub Wawa. Nazwa Abachi używana jest przede wszystkim w Niemczech, w Nigerii dominuje nazwa Obeche, w Kamerunie Ayous, zaś w Ghanie najpopularniejszą nazwą jest Wawa. To wspaniałe drewno, które jest bardzo chętnie używane w stolarce. Co warto o nim wiedzieć?
Drewno samba – charakterystyka
Drewno samba występuje w centralnej i zachodniej Afryce, skąd transportowane jest do różnych miejsc na świecie – klienci bowiem doceniają niezwykłe walory tego drewna. Jeśli chodzi o jego charakterystykę techniczną, ciężar właściwy świeżego drewna wynosi 550-700 kg/m3. Skurcz promieniowy (R%) równy jest 3,0, zaś skurcz styczny (T%) wynosi 5,2. Wytrzymałość na ściskanie drewna samba równe jest 30 N/mm2.
Zobacz także: drewno tali
Drewno jest bardzo łatwe w piłowaniu, charakteryzuje się dobrą obróbką ogólną, a także prostotą klejenia i wykańczania. Jeśli zaś chodzi o jego suszenie, ryzyko odkształceń drewna w czasie jego trwania jest raczej niewielkie. Suszenie jest szybkie i łatwe. Z tego właśnie powodu drewno jest bardzo popularne i chętnie kupowane. W dodatku nagrzewa się w niewielkim stopniu, będąc tak zwanym drewnem zimnym – to znaczy charakteryzującym się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Drewno samba – zastosowanie
Drewno samba jest drewnem świetnie się prezentującym, o kolorze od jasno-żółtego do bardzo jasnego brązowego. Z uwagi zaś na łatwość obróbki i wykańczania, a także ze względu na dobre barwienie (co znaczy, że można mu nadać dowolny inny kolor), drewno to znajduje zastosowanie w stolarce wewnętrznej oraz zewnętrznej. Można z niego wykonywać na przykład świetne ławy i stoliki ogrodowe, ale również jedynie elementy mebli jak podgłówki czy oparcia.
Zobacz także: drewno kotibe
Z drewna samba tworzone są też listwy, skrzynie i palety oraz między innymi osłony pieców i ruszty podłogowe. Każdy dom wygląda lepiej, gdy znajdą w nim miejsce lekkie elementy z drewna samba.
Zdjęcie: Wood-database