Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – wosk palmowy

Dary natury – wosk palmowy

Natura skrywa w sobie całe mnóstwo darów, z których możemy korzystać w życiu codziennym. Z istnienia wielu z nich nie zdajemy sobie nawet sprawy, choć jednocześnie mogłyby one doskonale służyć nam w niektórych sytuacjach. Doskonałym przykładem jest tutaj wosk palmowy, zdobywający w Polsce coraz większą popularność. Jest to przede wszystkim efekt rosnącego zapotrzebowania na produkty ekologiczne, wytwarzane z naturalnych materiałów.

wosk palmowy

Jak sama nazwa wskazuje, wosk palmowy produkowany jest z owoców palmy kokosowej. Z tego powodu nie jest produktem wytwarzanym na większą skalę w Polsce. Pochodzi głównie z krajów, gdzie występuje taka roślinność.

Wosk palmowy – właściwości

Wosk palmowy posiada szereg unikalnych właściwości, które znacznie wyróżniają go na tle tradycyjnych rodzajów wosku. Jak wspomnieliśmy, jest to produkt w stu procentach pochodzenia naturalnego. Sprawia to, że nie zawiera żadnych szkodliwych dla człowieka substancji; w czasie spalania nie wytwarza dymu.

Wosk palmowy – zastosowanie

Z racji tego typu właściwości, wosk palmowy jest fantastycznym materiałem do wyrobu świec. Produkty z niego wytwarzane odznaczają się znacznie dłuższym czasem spalania niż te tradycyjne, są zatem o wiele bardziej wydajne. Dodatkowo świece takie wytwarzają mniej dymu, zatem mogą być również dużo przyjaźniejsze dla naszego zdrowia. Co bardzo ważne, taki wosk może być także łączony z barwnikami czy substancjami zapachowymi. Daje to naprawdę szerokie możliwości przy produkcji świec.

wosk palmowy

Wosk palmowy, jako produkt pochodzenia naturalnego, zawiera także wiele cennych dla naszego organizmu substancji. Z tego powodu wykorzystuje się go także w branży kosmetycznej – można znaleźć go w składzie niektórych kosmetyków do pielęgnacji skóry, bowiem doskonale wpływa on na jej wygląd.

Zobacz także: Dary natury – kokos

Wosk palmowy nie jest jeszcze powszechnie znany w Polsce, ale już teraz można nabyć go bez większych problemów. Warto szukać głównie w sklepach internetowych oferujących materiały do samodzielnego wytwarzania świec czy zniczy. Jego cena nie musi być szczególnie wysoka. Z reguły za 1 kg wosku zapłacimy 10-15 zł.

Zdjęcia: Pitel via Flickr