Treść główna

Porady Ciekawostki Gatunki klonu – najpopularniejsze gatunki i charakterystyka

Gatunki klonu – najpopularniejsze gatunki i charakterystyka

Klon to rodzaj rośliny należącej do rodziny mydleńcowatych. Do tego rodzaju należy mniej więcej 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych, które można spotkać w strefie umiarkowanej lub tropikalnej. Drzewa tego typu osiągają około 50 metrów wysokości – krzewy są oczywiście niewielkie. Klony znajdują zastosowanie jako roślin ozdobne, miododajne, ale również z powodu używanego w przemyśle drewna. W Kanadzie produkuje się z nich syrop klonowy. Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje oraz ich główne cechy?

gatunki klonu, odmiany klonu

Klon polny

Klon polny to drzewo, które można spotkać w południowej i środkowej części Europy, na Kaukazie oraz w Azji Mniejszej. Może dorastać do 20 metrów, a czasem nawet do 25 metrów. Ma szarobrązową korę i z uwagi na ładne, jasne drewno wykorzystywane jest w stolarstwie i tokarstwie.

Klon wielkolistny

Klon wielkolistny występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. Może dorastać nawet do 30 metrów wysokości. Posiada bardzo charakterystyczny wygląd – z liśćmi, które w okresie jesiennym widowiskowo się przebarwiają oraz z zebranymi w wiechy kwiatami.

Klon jesionolistny

Klon jesionolistny w stanie naturalnym jest spotykany w Ameryce Północnej oraz w Ameryce Środkowej. Świetnie zadomowił się jednak w wielu różnych terenach na świecie – w tym między innymi w Polsce. Osiąga wysokość 15, czasem 20 metrów, posiada nieregularną koronę i jest niestety dosyć nietrwały – krótkowieczny i podatny na wiatr. Świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna.

Zobacz także: syrop klonowy

Klon pensylwański

Klon pensylwański to małe drzewo, które dorasta do 10-15 metrów i rośnie we wschodniej części Ameryki Północnej. Rośnie również w Europie, gdzie jest sadzone jako roślina ozdobna. Jego charakterystyczną cechą są zielone lub lekko czerwonawe pędy.

gatunki klonu, odmiany klonu

Klon zwyczajny

Klon zwyczajny nazywany jest również inaczej klonem pospolitym – z uwagi na częste występowanie. Jego naturalne środowisko to Europa Środkowa, Europa Wschodnia, Bałkany oraz Kaukaz. Klon zwyczajny jest sadzony jako roślina ozdobna, jednak często wykorzystywane jest również jego drewno. Dorasta do nawet 30 metrów wysokości i nawet 20 metrów szerokości.

Klon czerwony

Klon czerwony spotykany jest przede wszystkim we wschodniej części Ameryki Północnej, choć można go również znaleźć w wielu europejskich parkach – jest sadzony jako roślina ozdobna. W Polsce osiąga maksymalnie 15 metrów wysokości, choć na swoich naturalnych terenach może dorastać nawet do 35 metrów. Liście czerwienią się lub przebarwiają na pomarańczowo w okresie jesieni, co naprawdę efektownie wygląda.

Klon srebrzysty

Klon srebrzysty to wysokie drzewo, które w swoim naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 40 metrów. Posiada luźną koronę, z szarą lub brunatną korą. To roślina ozdobna, której drewno wykorzystywane jest w przemyśle, bądź do wytwarzania syropu klonowego.

Zdjęcia: Willow, Abrahami via Wikipedia