Treść główna

Porady Ciekawostki Domek z drewna – zrobić samemu czy kupić gotowy?

Domek z drewna – zrobić samemu czy kupić gotowy?

Wielu z nas pamięta jeszcze na pewno, jak wiele radości mogło nam przynieść w dzieciństwie buszowanie po ogrodzie. W dzisiejszych czasach możemy swoim pociechom zapewnić znacznie lepsze warunki do zabawy pod chmurką, tworząc dla nich niepowtarzalne miejsce, w którym będą mogły spędzać czas. Świetnym pomysłem na urządzenie im miejsca w ogrodzie będzie wykonanie miniaturowego domku z drewna.

domek z drewna


Domki tego rodzaju, przystosowane do potrzeb naszych dzieci są wprawdzie dostępne w sprzedaży, jednak ich zakup nie zawsze okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, ich ceny nie są najniższe – najtańsze domki kosztują bowiem około tysiąca złotych, a decydując się na lepiej wyposażony domek dla dzieci musimy przygotować się na wydatki rzędu kilku tysięcy złotych. Wykonując go samemu zyskujemy jednak nie tylko oszczędności – dzięki takiemu rozwiązaniu możemy bowiem sprawić, że domek będzie pod każdym względem dokładnie taki, jaki chcemy, co dotyczy zarówno jego wymiarów, jak i wyglądu.

Domek drewniany i jego zalety

Spora część, szczególnie tych najtańszych, gotowych domków dla dzieci wykonana jest nie z drewna, a ze znacznie bardziej szkodliwych i łatwiej się nagrzewających tworzyw sztucznych, które sprawdzają się właściwie wyłącznie we wnętrzach. Domek z drewna jest o wiele zdrowszy, a także – dzięki większej wytrzymałości tego materiału – bezpieczniejszy dla jego małych użytkowników.

domek z drewna

Jak więc wykonać taki domek

Najważniejsza by domek z drewna wytrzymał lata, świetnie wyglądał, a jego wykonanie nie pochłonęło zbyt dużych nakładów. Podstawą jest na pewno wybór odpowiedniego gatunku drewna – będzie to w ogromnej mierze rzutować na jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ wilgoci, o którą przecież w ogródku czy na działce nietrudno. Wśród najlepszych do tego celu gatunków wymienić można między innymi sosnę czy świerk. Nie warto wybierać płyt meblowych, bowiem nie są one tak wytrzymałe, a także wyglądają o wiele gorzej. To, jak taki domek powinniśmy wykonać, zależeć powinno od tego, jaki projekt wybraliśmy. Możemy bowiem zdecydować się zarówno na specjalne, dwupiętrowe konstrukcje, wyposażone w piaskownicę, huśtawkę czy zjeżdżalnię, jak i zwykłe domki, które posłużą po prostu jako miejsce dziecięcych zabaw.

domek z drewna

Narzędzia do budowy domu z drewna

Konstrukcje pierwszego rodzaju są znacznie trudniejsze do wykonania, dlatego też osoby, które nie posiadają umiejętności typowych dla majsterkowicza nie powinny się do tego zabierać. Prosty domek nie będzie jednak trudny do zrobienia – wystarczą do tego przycięte na wymiar deski oraz wkręty, a także kilka niezbędnych narzędzi – wiertarka, wkrętarka, piłka do drewna wraz pilnikiem oraz materiał ścierny, który potrzebny będzie do wykończenia i zeszlifowania powierzchni desek.

Poszczególne części domku najlepiej jest połączyć za pomocą wkrętów, co zagwarantuje bezpieczeństwo oraz trwałość. Następnie, po zeszlifowaniu i odtłuszczeniu, należy nanieść lakier do drewna bądź farbę z impregnatem, co pozwoli nam uchronić nasz domek przed deszczem i wilgocią.

Zdjęcia z Flickr.com – mattshomes

Zobacz także: Półka na książki DIY!