Domy ryglowe
Domy ryglowe to budowle znane od wieków, niegdyś były bardzo popularne, jednakże okazały się mało funkcjonalne, dlatego też zaczęły odchodzić do lamusa. Po odpowiednim udoskonaleniu i ulepszeniu przez architektów ponownie wracają do łask. Starodawny wygląd domów ryglowych sprawia, że sprawdzają się one zarówno jako budynki mieszkalne, jak i reprezentacyjne.
Budownictwo ryglowe – niepowtarzalna estetyka
Budownictwo ryglowe to styl charakterystyczny dla domów łużyckich oraz murów pruskich. Styl ten jest szczególnie znany na Żuławach Wiślanych. Domy ryglowe budowane są na bazie drewnianego szkieletu, który składa się belek o wielkości 140 lub 160 mm w przekroju. Wspomniany szkielet stanowi konstrukcję nośną dla całego budynku. W celu stabilizacji oraz usztywnienia budowli, przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami szkieletu jest wypełniana murem, natomiast pomiędzy belkami poziomymi (podwalinami i oszczepami), konieczne staje się rozpięcie słupów. Bardzo ważnym elementem jest także trójkątne kratowanie, stanowiące wizytówkę każdego domu ryglowego. Montowano również łukowate belki konstrukcyjne, pełniące przede wszystkim funkcję estetyczną.
Zobacz także: dom drewniany wady i zalety
Drewno do budowy domów ryglowych
Domy ryglowe budowane są przede wszystkim z drewna. Jakość drewnianych elementów w znaczny sposób wpływa na trwałość konstrukcji, dlatego też szczególną funkcję spełnia wybór odpowiedniego gatunku drewna – powinno być to drewno twarde, gęste, prawidłowo wysuszone i poddane niezbędnej obróbce mechanicznej, w szczególności ciśnieniowemu impregnowaniu.
Najlepszym materiałem jest drewno świerkowe, które posiada odpowiednią twardość, gęstość i jest odporne na czynniki zewnętrzne.
Domy ryglowe – izolacja i zabezpieczenie
Bardzo ważna jest także izolacja. W dawnych czasach używano mieszaniny słomy, gliny i kory drzewnej, później był to mur ceglany. Obecnie do izolacji najczęściej są wybierane panele wykonane z drewnianych płyt i włókien drzewnych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że drewniane płyty zapewniają prawidłowy przepływ powietrza, usuwając w ten sposób nadmiar wilgoci. Termoizolację budynku można wykonać za pomocą folii paroprzepuszczalnej na dachu oraz paroizolacyjnej od strony pomieszczeń użytkowych.
Zobacz także: dom drewniany czy murowany
Budowa domu ryglowego trwa trzy miesiące, zadanie można wykonywać o dowolnej porze roku, wyjątek stanowią wyłącznie fundamenty, które należy wykonać przy sprzyjającej pogodzie. Budowle ryglowe, ze względu na lekką konstrukcję, mogą być stawiane na każdym podłożu, także na terenach o bardzo dużej wilgotności.
Zdjęcia: Kim Traynor via Wikipedia