Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno bocote prosto z Ameryki Południowej

Drewno bocote prosto z Ameryki Południowej

Drewno bocote jest jednym z najtwardszych gatunków – jednak popularnym, ponieważ niezwykle cenionym z uwagi na niesamowitą teksturę. Pochodzi z Ameryki Południowej i jest rozprowadzane na cały świat. Jego łacińska nazwa to Cordia elaegnoides, ale znane jest również pod angielską nazwą Mexico Rosewood. Co warto wiedzieć o tym drewnie i do czego je wykorzystywać?

drewno bocote, drewno egzotyczne

Drewno bocote – charakterystyka

Drewno bocote posiada ekstremalnie dużą gęstość – 1100 kg/m3. Z tego powodu jest to jeden z najcięższych gatunków na świecie, o bardzo dużej twardości i oryginalnej teksturze. Ma złoto-brązową barwę, na której wyraźnie widoczny jest ciemnobrązowy, niemal czarny rysunek słojów. Jego dekoracyjność sprawia, że znajduje wiele zwolenników. Drewno ma tendencję do ciemnienia z czasem, jednak nie odbiera mu to atrakcyjności. Twardość drewna przekłada się również na jego trwałość – jest odporne na insekty oraz codzienne użytkowanie.

Zobacz także: Drewno Mopane

Drewno bocote – wady i zalety

Wielką zaletą tego gatunku drewna jest jego twardość i gęstość, która czyni go odporniejszym, przy czym jednak nie sprawia dużych trudności w obróbce mechanicznej. Może być dosyć łatwo obrabiane maszynowo – nadaje się też do pracy ręcznej. Można go też bez problemu polerować i wykańczać. Także z klejeniem – mimo dużej oleistości – nie powinno być problemów. Nie sprawia również trudności jego suszenie, co najlepiej robić na świeżym powietrzu.

drewno bocote, drewno egzotyczne

Zobacz także: drewno grenadill

Zastosowanie drewna bocote

Drewno bocote używane jest przede wszystkim do wykonywania ekskluzywnych przedmiotów – jak pióra do pisania, długopisy, opakowania na drogie cygara i tak dalej. Można z niego wykonywać wspaniałe instrumenty muzyczne, ale też rękojeści do pistoletów czy brzytew. Warto wiedzieć, że wykorzystywane jest do produkcji mebli, podłóg oraz do zdobienia – intarsji. To technika zdobnicza, która polega na wykładaniu mebli i innych, drewnianych przedmiotów elementami drewna innego gatunku, tworząc tym samym wzory czy obrazy. Drewno bocote świetnie się do tego nadaje, ponieważ jest łatwe w rzeźbieniu. Daje znakomity efekt, a więc mogą z niego powstać fantastyczne, szykowne wzory.

Zdjęcia: Wood-database