Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewo makadamia

Drzewo makadamia

Dużą sławą cieszą się dzisiaj orzechy makadamia i cenny olej makademia. Z jakiego drzewa są pozyskiwane?

 drzewo makadamia, orzech makadamia

Gdzie rosną drzewa makadamia?

W stanie dzikim drzewa te można spotkać na terenie Australii, wyspach Nowa Kaledonia oraz położonej na Oceanie Spokojnym wyspie Sulawesi. Makadamia należą do rodziny srebrnikowatych. Można wśród nich wyróżnić dziewięć gatunków oraz jednego mieszańca. Drzewa rozmnażają się wyjątkowo ciężko. Sposób na ich rozmnażanie udało się znaleźć dopiero mieszkańcom Hawajów. Dzisiaj makadamia rosną nie tylko w stanie dzikim, ale także na plantacjach położonych na Hawajach. Uprawiane są również w Afryce Południowej.

Pochodzenie nazwy makademia

Rosnące dziko w Australii drzewa odkrył botanik Walter Hill w roku 1857. Na cześć swojego przyjaciela Johna McAdama nadał im nazwę Macadamia.

Zobacz także: orzech- drewno orzechowe

Makadamia – cechy charakterystyczne drzew

Makadamia należą do drzew wiecznie zielonych. Ich liście są skórzane i wąskie, mogą mieć ząbkowane lub gładkie brzegi. Zebrane są w okółku w grupy składające się z 3-4 liści. W okresie kwitnienia wydają drobne kwiaty ułożone w kwiatostany przypominające kształtem cylinder. Po sześciu miesiącach od kwitnienia na drzewach pojawiają się orzechy.

 drzewo makadamia, orzech makadamia

Drewno makadamia

Twardziel drewna ma kolor od bladego różu do ciemnego czerwonawego brązu. Kolor drewna wraz z wiekiem ciemniej. Drewno jest trudne w obróbce maszynowej. Podczas suszenia wymaga większej kontroli niż inne gatunki. Drewno makadamia znajduje zastosowanie przy wyrobie rękojeści noży, szkatułek ozdobnych, misek i innych podobnych wyrobów z drewna.
Podobnie jak większość podobnych drzew orzechowych, Makadamia jest bardziej ceniona za swoje owoce niż drewno. Produkcja drewna makadamia jest limitowana, a jego ceny potrafią być wysokie.

Zobacz także: orzesznik jadalny – prekan

Jakie cechy mają orzechy makadamia?

Wśród innych rodzajów orzechów makadamia wyróżniają się wyjątkowo twardą skorupą, którą jest bardzo trudno rozbić. Na plantacjach używa się więc mechanicznych łuszczarek, które szybko radzą sobie z rozbiciem twardej skorupy skrywającej smaczny miąższ. Orzechy są nie tylko bardzo smaczne, ale także niezwykle zdrowe. Są bardzo bogatym źródłem jednonienasyconego oleju. W świetle prowadzonych nad nimi badań udowodniono, że systematyczne spożycie orzechów makadamia obniża ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu. Orzechy można jeść bezpośrednio po wyłuskaniu. Są one częstym dodatkiem do lodów, czekolady albo ciastek. Sprzedawane są także solone oraz prażone.

Ciekawostki

Skorupy orzechów makadamia w Australii stosowane są w elektrowniach jako opał. Wykorzystywane są także jako materiał ścierny w przemyśle. Orzechy są przysmakiem dzików.

Zdjęcia: Lemmikkipuu, ArtMechanic via Wikipedia