Treść główna

Porady Ciekawostki Dziupla w drzewie i jej funkcja

Dziupla w drzewie i jej funkcja

Dziuple w drzewach to przede wszystkim schronienie dla ptaków. Spacerując leśnymi alejkami co i rusz można spotkać mniejsze lub większe dziuple, mało kto zastanawia się jednak, czym w rzeczywistości są te cuda natury i w jaki sposób powstały? Wbrew powszechnej opinii, nie zostały one wykonane przez ptaki.

dziupla w drzewie

Skąd się biorą dziuple w drzewie?

Każde drzewo ma określony czas życia, oznaką starzenia się drzew jest przede wszystkim pojawiająca się próchnica – w tej właśnie sposób wewnątrz pnia lub konarów powstają puste komory, czyli dziuple. Zanim jednak dziupla będzie miała określoną wielkość, konieczne jest działanie czynników zewnętrznych – może to być np. wiatr, woda lub praca dzięciołów. W ten właśnie sposób powstaje efekt finalny, czyli dziupla. Nietrudno zauważyć, ze dziuple mogą mieć różny kształt, począwszy od podłużnej szczeliny, poprzez komorę z okrągłym lub owalnym wejściem, a na nieregularnych kształtach skończywszy.

Zobacz także: lasy w Polsce

Jakie ptaki wykuwają dziuple?

Dziuple wykuwają przede wszystkim dzięcioły, które – ze względu na twardy dziób – doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Warto jednak podkreślić, że wykuwane przez dzięcioły dziuple pojawiają się przede wszystkim w miękkim drewnie, np. w lipie, osice, wierzbie, brzozie, a także w drzewach objętych próchnicą, w których przypadku drewno objęte zostało działaniem bakterii, grzybów i bezkręgowców. Jeśli w lesie brakuje miękkich drzew lub drzew próchniejących, dzięcioły zaczynają wykuwać dziuple w zdrowych drzewach – dotyczy to przede wszystkim dzięcioła dużego i czarnego.

Zobacz także: szkodniki drewna

Poza dzięciołem wykuwaniem dziupli zajmuje się także sikorka czarnogłowa i uboga, aczkolwiek te ptaki wybierają wyłącznie miękkie, murszejące drzewa.

dziupla w drzewie

Wykonane i pozostawione przez dzięcioły dziuple, w zależności od kształtu i wielkości, służą innym ptakom i zwierzętom, które dostosowują dziuplę do indywidualnych potrzeb, oczyszczają je, budują w nich gniazda, a nawet powiększają lub pomniejszają.

Dziuple mogą służyć przez wiele lat, zapewniając wygodne i bezpieczne miejsce do wylęgu młodych, konieczne jest jednak ich odpowiednie zabezpieczenie, przede wszystkim ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych – najprostszym rozwiązaniem jest w tym przypadku smarowanie dziupli maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną, która posiada m.in. właściwości ochronne.