Jak powstaje ul drewniany?
Ule drewniane są o wiele solidniejsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Ich zaletą jest również przepuszczalność drewna. Idealny ul powinien być zbudowany z desek (nie cieniutkich listewek) i mieć stabilną podstawę. Ważne jest także wykorzystanie dobrego gatunku drewna, odpowiednie wykończenie oraz zabezpieczenie ula.
Jakie drewno jest najlepsze do budowy ula?
Do budowy uli wykorzystywane są przede wszystkim miękkie gatunki drewna, które są lekkie i ciepłe. Chodzi tutaj o sosnę, lipę, wierzbę, topolę lub osikę. Drewno twarde jest za ciężkie i nie zapewni pszczołom odpowiedniej temperatury. Można również wykonać konstrukcję z drewna, a wewnętrzne ściany pokryć płytami pilśniowymi lub sklejką.
Jak zbudować ul?
Ule dostępne na rynku mają różną konstrukcję. Jednym z popularniejszych typów są ule ramowe. Powstają one z korpusu gniazdowego, dennicy, nadstawki (całoramowej lub półramowej), nadstawki ocieplającej (poddasze), daszku oraz podstawki.
Wygodną budowę mają również ule korpusowe, które znacznie ułatwiają pracę przy rodzinach. Tego typu ul buduje się z dennicy (najlepiej, aby było ona wyposażona w siatkę), miodni i rodni w których zawiesza się ramki. Miodnia i rodnia to po prostu drewniane korpusy w postaci skrzynek.
Popularne ule warszawskie oparte są na układzie ramowym. Tutaj od dołu należy zamieścić dennicę, a następnie ramki. Ważne jest także pozostawienie miejsca na ocieplenie ula.
Czy można samodzielnie zbudować ul?
Produkcją uli drewnianych zajmują się przede wszystkim profesjonalne zakłady stolarskie. Również niektóre pasieki poszerzyły działalność o wykonywanie uli. Z powodzeniem można jednak ul wykonać samodzielnie. Potrzebna jest tutaj jednak wiedza na temat dokładnej budowy. Pierwszym krokiem jest przygotowanie ramki o wybranej szerokości i długość. Koniecznie należy zadbać o kilka parametrów – odległość pomiędzy ścianami, a listewkami ramek (ok. 8 mm), odległość między dolnymi beleczkami, a dennicą (ok. 22 mm), wysokość otworów wylotowych (20 mm).
Wykończenie uli
Ul powinien posiadać zestaw ramek (gniazdowe, nadstawkowe). Niezbędne są również deski przeznaczone do ograniczania gniazda (tzw. ścieśniacze). Konieczne podczas prac wykończeniowych jest również stworzenie szczelnej przegrody. Ocieplenie ula wymaga wykonania powały. Powała może być drewniana (z deseczek) lub z płótna. Ponadto niezbędny jest montaż mat ocieplających gniazdo. Takie maty należy zamontować po bokach oraz u góry ula.
Zdjęcia: Wikipedia.