Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zabezpieczyć meble z palet?

Jak zabezpieczyć meble z palet?

Palety drewniane stały się niezwykle modnym materiałem służącym do tworzenia mebli, które cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza wśród miłośników idei DIY. Tanie i ogólnie dostępne palety powinno się jednak właściwie konserwować.

meble z palet, konserwacja mebli z palet

Przygotowanie palety

Z palet tworzy się głównie ramy łóżek, meble ogrodowe czy stoliki kawowe, choć da się wykonać z nich bardziej skomplikowane meble w rodzaju komody czy mebli kuchennych. Pierwszym elementem ochrony przyszłych mebli jest właściwie wybranie materiału. Kupując palety bez przegnić, rys oraz pęknięć zaoszczędzamy na kosztach przyszłych napraw. Następnie powinniśmy dokładnie oszlifować paletę, tak by je powierzchnia była pozbawiona drzazg i innych wystających elementów. Optymalnym narzędziem będzie tu papier ścierny bądź szlifierka. Jeśli meble stworzone z palety będą docelowo stały na zewnątrz pomieszczenia to warto wystawić materiał na słońce aby wysechł.

Zobacz także: meble ogrodowe z palet

Ochrona i malowanie palety

Kolejnym etapem ochrony i zabezpieczenia jest nałożenie szczególnych warstw ochronnych. Dzięki nim drewno zachowa atrakcyjny wygląd na dłuższy czas i będzie lepiej chronione przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Malowanie farbami do drewna jest zalecane zwłaszcza, kiedy meble planujemy ustawić na zewnątrz pomieszczenia. Narażone są wtedy na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych jak promieniowanie słoneczne, deszcz czy też wahania temperatury. Do malowania palet najlepiej stosować system do rozprowadzania farby natryskowo lub niewielkiego pędzla.

meble z palet, konserwacja mebli z palet

Zobacz także: meble z palet – inspiracje

Konserwacja mebli z palet

Dopiero po malowaniu i wyschnięciu powinniśmy połączyć ze sobą wszystkie palety celem stworzenia mebla. Tego typu konstrukcje wymagają dużo częstszej konserwacji. Przed wystąpieniem przymrozków meble należy dokładnie oczyścić z kurzu i brudu oraz umyć. Tak przygotowane meble powinniśmy pokryć impregnatem, a następnie odmalować. Zabiegi tego typu warto powtarzać przynajmniej raz na dwa lata. W przypadku mebli z palet, które umiejscowione są na zewnątrz budynku oczyszczanie powinno odbywać się co najmniej raz na rok, a przed sezonem zimowym, kiedy meble są przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach powinniśmy je starannie wyczyścić oraz osuszyć.

Zdjęcia: pierrevedel via Flickr