Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zbudować taras drewniany?

Jak zbudować taras drewniany?

Taras do idealne wręcz miejsce do odpoczynku – zwłaszcza, kiedy na dworze panują wysokie temperatury. Jak wiadomo, najlepszy nastrój tworzy taras drewnian – jest miły dla oka i świetnie chroni przed dokuczliwymi promieniami słonecznymi. Warto więc – jeśli, rzecz jasna, już wcześniej go nie zbudowaliśmy – pokusić się o wykonanie takiej konstrukcji.

taras drewniany jak zbudować

Projekt tarasu

Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy sporządzić projekt tarasu – według niego przecież będziemy stawiać poszczególne elementy konstrukcji. Aby taki projekt wykonać samodzielnie potrzebna jest szczegółowa wiedza z zakresu budownictwa i ciesielstwa – dlatego też, kiedy nam jej brakuje, lepiej zrobimy, zlecając go specjaliście. Istnieje też możliwość kupienia gotowego projektu, jednak musimy wtedy liczyć się z tym, że nie będzie on w stu procentach odpowiadał naszym potrzebom.

Konstrukcja tarasu drewnianego

Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić konstrukcji tarasu. Z oczywistych względów musi ona być całkowicie pozbawiona wad. Ważne są w tym przypadku zwłaszcza betonowe stopy, na których oprą się drewniane słupy podtrzymujące dach tarasu. Minimalna głębokość dołków, w których się one znajdą to pół metra, a po zaschnięciu betonu koniecznie należy umieścić w nich także deskowanie, kartonowy szalunek lub pustaki.

taras drewniany jak zbudować

Poza betonem i materiałami do wzmocnienia stóp, potrzebować będziemy także kątowników stalowych, które możemy zastąpić kotwami oraz wkrętów ze stali nierdzewnej. Jeśli legary i deski na dach mają już wymagane wymiary, możemy obejść się bez piły lub pilarki, jednak niezbędna okaże się wiertarka i wkrętarka, a także poziomica lub laser.

Drewno na taras

Jeśli chodzi zaś o drewno, na tarasie najlepiej sprawdzą gatunki egzotyczne. Dzięki swojej twardości doskonale znoszą największe nawet obciążenia, jednak warto je wybrać przede wszystkim przez wzgląd na wodoodporność cechującą niemal każdy z nich. Najlepsze gatunki drewna na taras to merbau, teak, modrzew syberyjski, sapeli czy wenge. Dla tych, którzy chcą zbudować taras koniecznie z krajowych gatunków, najlepszym wyborem będzie zaś dąb.

Taras drewniany krok po kroku

Kiedy mamy już przygotowane dołki z betonowego bloczkami, następnym krokiem powinno być umieszczenie w nich legarów – powinniśmy użyć do tego kątowników bądź kotew. Do stojących równolegle legarów montuje się deskowanie. Grubość użytych w tym celu desek powinna być uzależniona od rozstawu legarów – jeśli jest on mniejszy, niż pięćdziesiąt centymetrów, musi ona wynosić dwadzieścia pięć milimetrów, w przeciwnym przypadku – minimum czterdzieści.

Nie powinniśmy też zapominać o konserwacji gotowego tarasu. Drewno, z którego jest on wykonany należy regularnie impregnować bądź olejować – chyba, że wybraliśmy gatunek nie wymagający podobnych zabiegów.

Zdjęcia: secretgardens