Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: olej z drzewa Andiroba

Dary natury: olej z drzewa Andiroba

Natura ma nam do zaoferowania wiele drogocennych, dobroczynnych dla zdrowia substancji, wśród których wymienić należy olej z drzewa Andiroba.

olej Andiroba, olej z drzewa Andiroba

Olej Andiroba – właściwości

Z uwagi na fakt, że olej Andiroba łączy w sobie wyjątkową kombinację kwasów tłuszczowych i związków przeciwzapalnych, ma liczne właściwości prozdrowotne. Zmniejsza opuchliznę i przyspiesza regenerację naskórka. Działa przeciwstarzeniowo, chroni przed transepidermalną utratą wody z organizmu i pobudza syntezę kolagenu. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym 46 proc. kwasu oleinowego typu omega 9 i 20 proc. kwasu linolowego typu omega 6. Ma wysoki potencjał komedogenny. W jego składzie są triterpeny, taniny, alkaloidy i andirobine, czyli substancje, które działają na organizm człowieka łagodząco i przeciwzapalnie.
Olej Andiroba ma następujące cechy:

  • gęstość 0,925 g/ml,
  • stężenie w kosmetykach: od 5 do 95 proc.,
  • wysoką zawartość kwasów nienasyconych.

Olej Andiroba – zastosowanie

Najczęściej olej Andiroba jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, przeznaczonych do skóry suchej, wrażliwej i z łuszczycą. W jego składzie znajdziemy triterpeny, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Olej Andiroba jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

olej Andiroba, olej z drzewa Andiroba

Zobacz także: Olej moringa

Jak pozyskuje się i przetwarza olej Andiroba?

Olej Andiroba otrzymuje się z nasion drzewa znanego pod nazwą Carapa guianensis, które rośnie w tropikalnej dżungli w Brazylii. Stąd też olej Andiroba jest głównie produkowany w Brazylii, choć znajdziemy jego producentów również w Stanach Zjednoczonych oraz w Maroko. Posiada on złoto-zielono-brązowy kolor i charakterystyczny orzechowy zapach. Tężeje w temperaturze pokojowej, dlatego zanim go zastosujemy, należy go lekko podgrzać.
Olej pozyskuje się w wyniku tłoczenia lub wyciskania nasion andiroba. Powstaje gęsty olej, przypominający swoim zapachem oliwę z oliwek.

Zobacz także: Olej arganowy

Gdzie można kupić taki olej?

Zakupu oleju Andiroba można wygodnie dokonać przez internet, w sklepie online. Zostanie on dostarczony do klienta w buteleczce, zwykle o niewielkiej pojemności, która pozwoli np. na własnoręczne wykonanie kremu czy mleczka nawilżającego.

Zdjęcia: mauroguanandi, comment-economiser.fr via Flickr