Treść główna

Porady Ciekawostki Jakie drewno na ogrodzenie?

Jakie drewno na ogrodzenie?

Każde ogrodzenie pełni przede wszystkim dwie funkcje. Po pierwsze, wytacza ramy naszej posesji i chroni ją przed wstępem niepowołanych gości, po drugie zaś – pełni rolę swego rodzaju dekoracji i prawidłowo dobrane staje się niewątpliwą ozdobą każdego domu. Z oczywistych przyczyn najczęściej ogrodzenia wykonuje się z metalu, chociaż równie dobrze sprawdzi się w tym przypadku także drewno. Chociaż nie jest ono tak odporne na uszkodzenia jak stopy metali, to brak ten nadrabia niepowtarzalnym wyglądem. Właśnie dlatego drewniane ogrodzenia z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Zobacz także: jakie drewno do budowy domu?

ogrodzenie drewniane


Ogrodzenie drewniane – i zresztą każde inne – składa z trzech podstawowych elementów: słupków, rygli oraz przymocowanych do nich sztachet. Dwa pierwsze elementy nie muszą być wykonane z drewna, jednak jeśli chodzi o walory wizualne, najlepiej postąpimy, jeśli i one wykonamy z drewna. Sztachety i rygle powinny przede wszystkim pełnić funkcję dekoracyjną, warto więc wybrać na nie te gatunki drewna, które cechują się atrakcyjnym wyglądem.

Gatunki drewna na ogrodzenie

Deski na ogrodzenie drewniane mogą być zatem świerkowe, jodłowe (czytaj więcej o drewnie jodłowym), dobrze sprawdzi się także sosna. Jeśli zależy nam na gatunkach liściastych, zdecydujmy się na drewno bukowe – dobrego materiału dostarczy nam też olcha. Słupki zaś muszą przede wszystkim być wytrzymałe i solidne – dlatego też najlepszym wyborem będzie dąb bądź też któryś z gatunków egzotycznych. Słupki muszą być w stu procentach zabezpieczone przed butwieniem – muszą być one bowiem wkopane bezpośrednio w ziemię, w związku z czym będą szczególnie narażone na znajdującą się w niej wilgoć.

ogrodzenie drewniane

Przy wyborze materiału na płot drewniany, koniecznie pamiętajmy także o tym, że elementy które posłużą nam do wykonania rygli pod żadnym pozorem nie mogą posiadać żadnych sęków. Całe ogrodzenie musi być odpowiednio zaimpregnowane – podlegać będzie bowiem wpływowi wilgoci, słońca, narażone będzie też na szkodliwe działanie owadów.

Ogrodzenie boazeryjne i ryflowane

Chociaż nawet zwykłe, proste ogrodzenie z drewna może wyglądać naprawdę pięknie, to warto pomyśleć o dodatkowym ozdobieniu bądź zdecydować się takie rozwiązanie, jak chociażby ogrodzenie boazeryjne.

Samodzielne wykonanie takiego płotu może sprawić niemałe problemy początkującym majsterkowiczom, jednak przęsła tego rodzaju bez problemu znajdziemy w sklepach ogrodniczych bądź w marketach budowlanych. Dostępne są one w najróżniejszych wzorach, dzięki czemu łatwo dobierzemy ogrodzenie, które idealnie będzie pasować do wyglądu naszego domu, podwórka czy ogrodu. Innym dobrym pomysłem może okazać się również ogrodzenie ryflowane – tego typu płoty również są szeroko dostępne, a z uwagi na swój atrakcyjny wygląd coraz częściej spotkać je można na polskich osiedlach i wsiach.

ogrodzenie drewniane

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ogrodzenie wykonane samodzielnie, czy zakup gotowych przęseł, powinniśmy pamiętać, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W tym celu należy stosować specjalnych impregnatów do drewna, dostępnych między innymi w marketach budowlanych.

ZOBACZ: Maszyny stolarskie, które ułatwią przygotowanie drewna na budowę ogordzenia.

Ceny gotowych przęseł wahają się od niecałych 50 do kilkuset złotych – zależne jest to od jakości wykonania, użytych przy ich produkcji gatunków i wielkości.