Treść główna

Porady Ciekawostki Ogrodzenie drewniane – konserwacja

Ogrodzenie drewniane – konserwacja

Drewno wystawione na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, głównie atmosferycznych i biologicznych, mogłoby ulec szybkiego zepsuciu. Dlatego ważne jest, aby drewniane elementy w otoczeniu naszego domu, m.in. ogrodzenie drewniane, w odpowiedni sposób zakonserwować.

ogrodzenie drewniane konserwacja

Jak dbać o ogrodzenia drewniane?

Z drewna bardzo często robi się sztachety na płot, pełniące funkcję ogrodzenia naszego domu, albo balustrady na balkonach i tarasach. O panele i deski drewniane wykorzystywane na zewnątrz trzeba dbać, aby wyglądały estetycznie i długo służyły użytkownikom. Trwałość drewnianych elementów ogrodzenia można zwiększyć dzięki impregnowaniu drewna. Wykorzystuje się do tego celu różne materiały dostępne w sklepach, w tym:

  • impregnaty,
  • bejce,
  • lakiery.

Jak zabezpieczać ogrodzenie drewniane?

Zarówno ogrodzenie, jak i balustrady drewniane wykorzystywane na zewnątrz muszą być zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – temperatury, wilgotności, szkodników i mikroorganizmów. W przeciwnym wypadku drewno szybko ściemnieje i zbutwieje.

ogrodzenie drewniane konserwacja

Przed rozpoczęciem impregnacji drewna należy przeprowadzić czyszczenie elementów z grzybów i fragmentów pleśni. Najlepiej umyć ogrodzenie wodą z szarym mydłem i wyczyścić je szczotką ryżową. Po wyschnięciu drewna usuwamy papierem ściernym ręcznie lub szlifierką pozostałe czarne lub zielonkawe plamy lub naloty. Oczyszczone i naprawione elementy ogrodzeń drewnianych czy balkonowych, można pokryć wybranym impregnatem – olejowym lub rozpuszczalnikowym, polakierować lub pomalować bejcą (zobacz: bejcowanie drewna).

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Zbyt wysoka lub za niska temperatura, ekspozycja na słońce oraz zbyt duża wilgotność powietrza powoduje, że drewniane ogrodzenie może ulec zniszczeniu. Drewno jest nasiąkliwe i nie wykazuje odporności na promieniowanie UV. Dlatego wymaga zabezpieczenia. Z wykorzystaniem dostępnych na rynku preparatów impregnacyjnych, bezbarwnych lub kolorowych, można skutecznie opóźnić procesy starzenia się drewna oraz zabezpieczyć je. W podobny sposób działa bejca, farba czy lakier wodoodporny. Niezabezpieczone drewno wystawione na słońce, niską temperaturę lub dużą wilgotność powietrza, ma przebarwienia, spękania, pęcherze i stwarza odpowiednie warunki do rozwoju grzybów, pleśni oraz do żerowania owadów.