Buda dla psa – zrób to sam
Jesień to ostatni moment na to, by zapewnić naszym zwierzakom jak najlepsze warunki do przeżycia zimy. Dla zwierząt, które większość czasu spędzają na podwórku na pewno świetnym pomysłem okażą się buda dla kota czy omawiana w tym artykule buda dla psa. Samodzielna budowa budy nie powinna sprawić nikomu trudności – jeśli jednak nie mieliśmy wcześniej do czynienia z podobnymi pracami, najlepiej zrobimy, jeśli przed przystąpieniem do dzieła dokładnie zapoznamy się z tematem, a przy pracy stosować się będziemy do kilku przydatnych wskazówek.
fot. Jeff Kubina
Buda dla psa – konstrukcja
Jeśli chodzi o konstrukcje takie jak buda dla psa, projekt niewątpliwie powinien być pierwszym krokiem, jaki uczynimy. To, na jaki rodzaj budy się zdecydujemy – może posiadać na przykład dach jednospadowy bądź dwuspadowy – zależy tylko i wyłącznie od nas. Jednak niezwykle ważne są też wymiary budy dla psa, które powinniśmy ściągnąć z dorosłego już zwierzęcia. Kiedy położy się on zwinięty w kłębek, zmierzmy go – buda powinna mieć około piętnaście lub dwadzieścia centymetrów więcej, niż pomiar, który wykonaliśmy. Wysokość budy musi wynosić również piętnaście centymetrów więcej, niż tyle, ile mierzy nasz pies od podstawy łap po głowę. Wbrew pozorom bardzo ważny jest również otwór, przez który zwierzę będzie mogło wchodzić i wychodzić z budy. Musi umożliwiać mu swobodne poruszanie się, jednak nie może też być zbyt duży – w takim razie buda będzie zbyt przewiewna.
Gatunki drewna do budowy budy
Do budowy budy potrzebować będziemy przede wszystkim drewna. Możemy zbudować ją z drewna praktycznie każdego gatunku – nie ma naprawdę żadnych przeciwwskazań ku temu, bu budę dla naszego pupila zbić z jakiegokolwiek gatunku. Oczywiście poza względami finansowymi – jak wiadomo bowiem, niektóre z nich mogą okazać się wyborem zbyt kosztownym. Możemy zdecydować się między innymi na sosnę czy brzozę, a w ostateczności skorzystać z płyt MDF czy sklejek. Jeśli zależy nam na komforcie cieplnym zwierzęcia, powinniśmy wyposażyć się w styropian bądź inny materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych.
Poza tym, nie możemy zapominać o tym, że potrzebne nam będą podstawowe chociażby narzędzia do obróbki drewna. Koszty naszej budy zależne będą od materiałów, które wybierzemy – najtańszym rozwiązaniem będą płyty pilśniowe bądź sklejki, jednak musimy pamiętać, że ich wykorzystanie będzie miało wpływ na estetykę, funkcjonalność i wytrzymałość budy.
Najprostszym wariantem jest wykonanie budy z pięciu kawałków drewna, z których jeden będzie pełnił funkcję podstawy budy, zaś pozostałe – ścian bocznych, a w jednej z nich, która będzie znajdowała się z przodu, wyrzynarką powinniśmy wyciąć otwór wejściowy. Decydując się na budę z izolacją cieplną, powinniśmy wykonać podwójne ścianki, pomiędzy którymi umieścić należy styropian. Dobrym pomysłem okaże się niewątpliwie zdejmowany bądź otwierany dach, który ułatwi nam czyszczenie wnętrza budy.
fot. Dan Harrelson
Możemy też zdecydować się na zakup gotowej budy – jej koszt to od 100 do nawet 800 złotych.