Lazurowanie drewna
Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby służyło długo użytkownikom i zachowało swój piękny, naturalny wygląd. Jednym ze sposobów na zwiększenie walorów estetycznych drewna jest lazurowanie.
Na czym polega lazurowanie?
Lazurowanie jest metodą zdobienia powierzchni różnych materiałów, w tym drewna. Polega na nanoszeniu półprzezroczystych powłok malarskich, tzw. lazurów na odpowiednio ku temu przygotowane podłoże. Lazur są pigmentem malarskim, można go nanosić na pożądaną powierzchnię przy użyciu wałka, szmatki czy gąbki.
Zobacz także: Metody wykończenia drewna.
Jeśli przedmiotem lazurowania jest szkło, to pokrywa się jego powierzchnię pastami z zawartością soli metali, a następnie wypala się taką powłokę w wysokiej temperaturze. Podczas wypalania pierwiastki metali zawarte w pastach łączą się trwale ze szkłem, dzięki czemu można uzyskać specyficzne, dekoracyjne efekty.
Czym jest lazurowanie drewna?
Lazurowanie drewna polega na aplikacji na przygotowane deski środków na bazie żywic, typu lazury. Dzięki temu nie tylko zmieniamy wygląd elementów drewnianych, ale możemy właściwie zabezpieczyć drewno. W tym celu powinniśmy skorzystać z lazury ochronnej, która po naniesieniu na drewno tworzy powłokę ochronną i nadaje drewnu satynowy wygląd. Przed lazurowaniem zaleca się nałożenie na drewno impregnatu, który ochroni je przed zagrożeniami biologicznymi. Lazurę można nakładać pędzlem lub pistoletem, nawet samodzielnie. Ważne jest, aby proces lazurowania był dokonywany w warunkach atmosferycznych zapewniających właściwe wysychanie preparatu. Jeśli lazura jest wzbogacona o filtr UV, nadaje się do zastosowań zewnętrznych.
Zobacz także: Piaskowanie drewna.
Efekty lazurowania
Stosując metodę zdobienia nazywaną lazurowaniem uzyskujemy paski lub inne wybrane desenie. Naniesiony na drewno lazur nadaje mu satynowy połysk. Lazurowanie pozwala na ochronę drewna, na zwiększenie jego odporności na czynniki zewnętrzne i trwałości.
Co poddaje się lazurowaniu?
Korzystając z lazurowania można zmienić wygląd takich powierzchni jak:
- szkło,
- ściany pokryte farbą lateksową,
- drewno.
Zdjęcia: erix! via Flickr