Woskowanie drewna
Wykańczanie i ochrona drewnianych przedmiotów, a zwłaszcza mebli, przy pomocy wosku ma dość długą tradycję. I choć w miejsce wosku pszczelego pojawiły się nowe środki, wciąż jest to zabieg niezwykle przyjazny dla drewnianych elementów wyposażenia naszych domów.
Po co woskujemy drewno?
Przy pomocy wosku możemy perfekcyjnie wykończyć zarówno surowe drewno jak i powierzchnie bejcowane, olejowane czy politurowane. Po nałożeniu takiej powłoki drewno nie traci swych naturalnych właściwości, wciąż można wyczuć jego strukturę, a dodatkowo zyskuje ono wspaniały połysk. Ponadto wosk również zabezpiecza drewno, zamyka jego pory i chroni je przed nasiąkaniem wodą.
Bardzo dużą zaletą stosowania wosku zamiast oleju jest fakt, iż w przypadku pojawienia się jakichkolwiek rys, zabrudzeń czy przebarwień taką drewnianą powierzchnię można poddać renowacji punktowej. Należy jednak pamiętać, że wosk nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć drewna, dlatego nie powinno się go stosować na powierzchniach, które są często używane, jak stół czy krzesła.
Woski do drewna i ich rodzaje
Generalnie, do wyboru mamy trzy rodzaje wosków:
- wosk zwierzęcy – otrzymywany z wydzieliny pszczół
- wosk roślinny – produkowany z liści kopernicji, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej
- wosk mineralny – lepiej znany jako parafina
Woski mogą występować w czterech różnych postaciach: płynu, kostki, kremu oraz pasty. W przypadku drewna surowego najlepiej sprawdzi się wosk płynny, ponieważ wsiąknie głębiej i lepiej nasączy drewno. Natomiast blaty stołów czy elementy politurowane powinny być pielęgnowane przy pomocy wosków twardych.
Zobacz także: Metody wykończenia drewna.
Jak woskować drewno?
Zanim przystąpimy do nakładania wosku, drewnianą powierzchnię należy dokładnie wyczyścić z kurzu, wypolerować oraz wysuszyć. Sposób nakładania wosku zależy od jego konsystencji – jeśli jest płynny można to zrobić przy pomocy pędzla, ale w przypadku pasty najlepiej sprawdzi się flanelowa lub wełniana szmatka.
Wosk powinno się wcierać w powierzchnię drewnianą okrężnymi ruchami, wzdłuż słojów. Nakładamy jedynie tyle wosku ile uda się wetrzeć w drewno, a następnie pozostawiamy na noc do wyschnięcia. Następnego dnia dokładnie polerujemy drewno, jednocześnie usuwając nadmiar wosku i nadając mu połysku.
Zdjęcia: yoppy via flickr