Metody wykończenia drewna
Metody wykończenia drewna wpływają nie tylko na wygląd wykonanych z niego wyrobów, ale i na ich trwałość. Oto kilka sposobów, które są najczęściej stosowane do obróbki elementów drewnianych.
Przecieranie drewna
Pierwszym etapem obróbki drewna jest przecieranie. Proces ten obejmuje przerobienie kłód drewna na tarcicę (deski, bale, belki, łatwy, listwy). Przecieranie to po prostu rozpiłowanie okrągłych bali drzew. Wykorzystuje się tutaj traki (pilarki ramowe).
Szlifowanie drewna
Szlifowanie pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię materiału. Za pomocą szlifowania można również uzyskać dowolny kształtu.
Do obróbki wykorzystuje się specjalne narzędzia lub materiały. Najczęściej wykorzystywane są szlifierki. Do szlifowania drewna polecane są szlifierki:
– taśmowe
– oscylacyjne
– mimośrodkowe (np. typu DELTA)
Szlifierki taśmowe są idealnym rozwiązaniem do obróbki przede wszystkim dużych, płaskich powierzchni. Tego typu szlifierki dostępne są w rozmiarach od około 75 do 100 mmm i są bardzo wydajne. Ich minusem jest jednak to, że takim narzędziem nie wygładzimy narożników.
Brzegi materiału czy przestrzenie wokół otworów pozwolą wygładzić precyzyjne szlifierki oscylacyjne oraz mimośrodkowe.
Ryflowanie drewna
Ryflowanie pozwala uzyskać naturalny rysunek na elementach drewnianych widoczny pod dekoracyjnymi prążkami. Wykorzystuje się tutaj narzędzia, które na obrabianych materiałach tworzą prążkowane profile w kształcie ryfli.
Piaskowanie drewna
Piaskowanie polega na czyszczeniu powierzchni drewnianej za pomocą sprężonego powietrza zawierającego twarde cząsteczki. Może to być piasek, rozdrobnione szkło, cząsteczki metalu czy żużel koksowniczy. Piaskowanie pozwala bardzo dokładnie wygładzić powierzchnię (także brzegi, zakrzywienia i inne niedostępne miejsca).
Szczotkowanie drewna
Szczotkowanie pozwala uwydatnić naturalny rysunek drewna. Tego typu zabieg można przeprowadzić za pomocą ręcznych szczotek drucianych lub mechanicznie. Ważną zasadą jest to, aby elementy drewniane szczotkować wzdłuż słoi. Specjaliści doradzają, by używać narzędzia z wymiennymi szczotkami i w pierwszej kolejności zastosować stalową, a potem nylonową.
Postarzanie drewna (strukturyzacja)
Strukturyzacja pomoże nadać elementom drewnianym charakter rustykalny. Tego typu zabieg można przeprowadzić się za pomocą szczotek. Niezbędna jest głowica stalowa, głowica tynexowa oraz głowica z wymiennymi szczotkami ściernymi. Dowiedz się więcej o postarzaniu drewna.
Wybielanie drewna
Elementy drewniane, które straciły swój dawny blask można odnowić wybielając je. Proces ten polega po prostu na dokładnym przetarciu całej powierzchni (oczyszczonej już z farby czy lakieru) pastą na bazie wosku i pigmentu. Pastę należy nakładać wzdłuż słoi za pomocą twardego pędzla.
Bejcowanie drewna
Bejcowanie drewna pozwala zmienić jego kolor, ale pozostawia widoczny naturalny rysunek słoi. Najpopularniejszą technologią jest pokrycie powierzchni chemiczną bejcą, która wsiąknie w drewno. Możemy wybrać bejcę olejową, wodną lub rozpuszczalnikową.
Malowanie i lakierowanie drewna
Malowanie jest najprostszą metodą wykończenia drewna. Farba nie wniknie w drewno, ale stworzy kolorową warstwę na jego powierzchni. Do malowania drewna można użyć farb emulsyjnych, olejowych, chloro-kauczukowych i innych popularnych gatunków. Podobnie nakłada się lakier. Możemy wybrać lakier na bazie wody lub lakierobejcę.
Olejowanie i woskowanie drewna
Olej lub wosk należy nałożyć na drewno pokryte już bejcą (nie może być malowane czy lakierowane) i dokładnie wetrzeć go w powierzchnię. Na tak zabezpieczonym drewnie nie będzie osadzał się kurz. Wosk pomoże nam stworzyć powierzchnię matową lub błyszczącą.
Impregnowanie drewna
Często wykorzystywaną technologią podczas wykończeń drewna jest impregnowanie, które zabezpieczy powierzchnię przed grzybami, pleśnią oraz szkodnikami.
Zdjęcia: dcysurfer.