Ogrzewanie drewnem
Ogrzewanie domu drewnem może okazać się jednym z ciekawych rozwiązań, które możemy zastosować alternatywnie do ogrzewania gazowego czy węglowego. Oczywiście, jak wszystkie inne rozwiązania, tak i ogrzewanie drewnem ma swoje wady i zalety, które z pewnością wpływają na dokonanie wyboru przez potencjalnego użytkownika.
Ogrzewanie drewnem – wady i zalety
Ogrzewanie drewnem jest jednym z najtańszych sposobów. Jest to jedno z paliw odnawialnych i sadząc drzewa jednocześnie produkujemy dla siebie materiał opałowy. Jednocześnie, spalanie drewna powoduje produkcję dwutlenku węgla, mniej więcej w takich samych ilościach, w jakich drzewa zużywają go w procesie fotosyntezy. Oznacza to, że spalanie drewna nie przyczynia się do powiększania dziury ozonowej. Niewątpliwie, są to poważne zalety wykorzystania drewna do ogrzewania. Wadą natomiast jest to, że dla utrzymania odpowiedniego poziomu ciepła trzeba częściej uzupełniać kocioł. Drewno spala się szybciej i to jest właśnie powodem częstszego dokładania.
Zobacz także: Top 10 gatunków drewna ogrzewanie podłogowe
Kocioł na drewno – jaki wybrać?
Do ogrzewania drewnem niezbędny jest oczywiście specjalny kocioł. Najbardziej efektywne jest wykorzystanie energii chemicznej zawartej w drewnie. Żeby ją uzyskać konieczna jest specjalna konstrukcja kotła. Koszty takiego kotła wahają się od kilku tysięcy aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak wyprodukowanie ciepła za pomocą tego kotła jest stosunkowo tanie. Dla porównania, można by spojrzeć na poniższe zestawienie:
- Koszt wytworzenia 1kWh ciepła w zł:
- Olej opałowy, kocioł tradycyjny – 0,42zł ;
- Kocioł na drewno – 0,12zł;
- Gaz ziemny, kocioł tradycyjny – 0,27zł;
- Gruntowa pompa ciepła – 0,10zł.
Widać zatem, że koszty ogrzewania drewnem plasują się raczej w gronie tych najniższych. Jest to zatem rozwiązanie bardzo tanie, a przy tym ekologiczne, co w sumie powoduje jego coraz większą popularność.
Jakie drewno może zostać wykorzystane do ogrzewania?
Jakim drewnem palić? Na pewno suszonym przez czas od 1,5 roku do 2 lat. Nie może mieć zbyt wysokiego poziomu wilgotności. Jeżeli chodzi o gatunki, to najczęściej jest to brzoza, dąb lub buk. To też są najdroższe gatunki, ponieważ najlepiej się spalają.