Treść główna

Porady Ciekawostki ABC drewna grenadill

ABC drewna grenadill

Afryka jest kontynentem, na którym w warunkach naturalnych rośnie wiele gatunków drzew, z których pozyskiwane jest cenne drewno. Jednym z nich jest drewno grenadill.

african blackwood, grenadill, drewno egzotyczne

Drewno grenadill – pochodzenie i występowanie

Grenadill to drzewo określane również mianem Dalbergia melanoxylon, dalbergia czarnodrzew lub kostrączyna czarna, African Blackwood, Mpingo. To gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych, który w stanie dzikim występuje w Afryce, ale nie tylko. Można go spotkać również na Półwyspie Indyjskim i w Wietnamie. Rośnie w lasach i na sawannach, wszędzie tam gdzie panuje klimat tropikalny, ale drzewa najlepiej rozwijają się w miejscach suchych i kamienistych.

Charakterystyka drewna grenadill

W warunkach naturalnych grenadill osiąga zwykle do 7,5 metra wysokości, dlatego uznaje się go za niewielkie, choć silnie rozgałęzione drzewo. Są jednak i takie egzemplarze, które dorastają 15 metrów wysokości. Pień ma grubość około 40 cm. Gałęzie drzewa grenadill zwykle są pokrzywione, posiadają ostre końce, a kora ma zabarwienie od jasnoszaro-brązowego do ciemnoszaro-brązowego koloru.

african blackwood, grenadill, drewno egzotyczne

Parametry techniczne drewna grenadill

Drewno grenadill jest rodzajem hebanu, ma żółtą biel i brązowo czarny twardziel. To jeden z najtwardszych gatunków drewna na świecie, o dużej gęstości wynoszącej nawet 1300 kg/m3. Obróbka mechaniczna tego drewna jest średnio trudna i wymaga wykorzystywania bardzo ostrych narzędzi. Jest to drewno oleiste, gęste, odporne na zużycie, warunki atmosferyczne i owady. Grenadill jest drewnem powietrzno-suchym.

Zobacz także: Drewno – gombeira

Wady i zalety drewna genradill

Drewno starych drzew grenadill jest odporne na ogień i trudno się pali. Ma właściwości lecznicze i jest wysoce cenione dzięki swoim właściwościom przenoszenia dźwięku. Wadą jest cena, która dochodzi do 13 tys. dolarów za 1 mkw.

Zastosowanie drewna genradill

Z drewna grenadill produkowane są tradycyjne trzonki do brzytwy czy flety. Dzięki drewnu tego rodzaju instrumenty muzyczne, m.in. fagot, posiadają brzmienie o mocy porównywalnej z tą uzyskiwaną na srebrnych fletach. Drewno grenadill można wykorzystywać do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, luksusowych mebli czy ram do obrazów.

Zobacz także: Heban

Ciekawostką może być fakt, że z tego gatunku drewna plemię Makonde z Afryki Wschodniej tworzy artystyczne rzeźby, które są jednym z ważniejszych źródeł jego dochodu.

Zdjęcia: Wood-database