Treść główna

Porady Ciekawostki Olcha i jej gatunki

Olcha i jej gatunki

Olsza to rodzaj drzew i krzewów, które zaliczają się do rodziny brzozowatych. Specjaliści podają, że zalicza się do tej rodziny nawet około 44 różnych gatunków. Naturalnie występują one w strefie umiarkowanej oraz borealnej na półkuli północnej. Olsza to roślina, która gromadzi w brodawkach korzeniowych bakterie promieniowce, które asymilują wolny azot, a tym samym poprawia się jakość gleby. Dlatego wybiera się je często jako sposób na dobry przedplon. Warto poznać te najbardziej popularne gatunki olszy.

gatunki olchy, olcha czarna

Zobacz także: gatunki cisu

Olsza czarna

Olcha czarna może osiągać około 30 metrów wysokości, ma ciemnobrązową korę, szorstką, pokryta jest drobnymi rysami. Liście ząbkowane na brzegach po 5-7 par nerwów w ciemnozielonym kolorze. Drzewo kwitnie zdecydowanie wcześniej niż rozwijają się liście. Kwiaty męskie są w formie żółtych kotków, żeńskie przekształcają się w niewielką szyszkę w kolorze czarno – szarym.

Olsza zielona

Olsza zielona przyjmuje formę krzewu, niekiedy może być w postaci małych drzewek. Otrzymuje gęste pędy, sięga do około 4 metrów wysokości. Ma liczne pędy wygięte w kształt kosy. Pąki odstające, stożkowate mogą być okryte łuskami w różnych kolorach, purpurowym, brunatnym, szarym. Liście mają kształt jajowaty albo eliptyczny. Nerwy są wyraźnie widoczne między 5 a 10 par. Występują kwiatostany żeńskie i męskie, kwitną na wiosnę. Owce kuliste albo jajowate, silnie zdrewniałe są podobne do szyszek. Mają oskrzydlone
orzeszki i długo trzymają się na roślinie. Olsza zielona w Polsce występuje w górach.

gatunki olchy, olcha czarna

Zobacz także: drewno olchowe

Olsza szara

Szara olsza to drzewo, które ma wysokość około 20 metrów i wysoką jajowatą koronę. Czasem przybrać może formy krzewu. Koral olszy szarej jest gładka, ma kolor szaropopielaty, liście są zaostrzone na szczycie, zazwyczaj zaokrąglone u nasady, na brzegach lekko wrębne albo płytko klapowane. Olsza nie ma szczególnych wymagań co do gleby, rośnie dobrze na glebach wilgotnych, zwłaszcza nad rzekami i strumieniami. Żyje około 50-60 lat.

Olsza czerwona

Olsza czerwona to gatunek występujący na terenie Północno – Zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej od Alaski przez Kolumbię Brytyjską do Kalifornii. Drzewo dorasta do około 15 metrów, ma szeroką stożkowatą koronę. Kora jest w kolorze białym albo szarawym podobna do brzozy. Kwiaty męskie mają formę zwisających kotek żeńskie są krótkie, czerwone, sterczące.

Zdjęcia: Jura Moldova, Noël Zia Lee via Wikipedia