Orzesznik jadalny – Pekan
Orzesznik jadalny, znany również jako pekan, to długowieczny gatunek drzewa z rodziny orzechowatych, pochodzący z Ameryki Północnej. Drzewa te rosną głównie wśród szerokich dolin rzecznych i dorastają do trzydziestu metrów.
W Polsce jest to roślina mało popularna, niekiedy można ją spotkać w arboretach. Warto podkreślić, że pekan to drzewo odporne na panujące w Polsce warunki klimatyczne, szybko rosnące, zapewniające przyjemny cień i smaczne owoce. Niepodważalną zaletą tej rośliny jest wytrzymałe i twarde drewno.
Zalety i wady drewna z orzesznika jadalnego
Drewno uzyskiwane z orzesznika jadalnego jest bardzo twarde i elastyczne, trudno łupliwe i trwałe, dlatego też znajduje zastosowanie w przemyśle meblowym i lotniczym. Materiał ten jest również wykorzystywany do produkcji pałek perkusyjnych oraz trzonków do młotków.
Hikora, czyli otrzymywane z orzesznika jadalnego drewno, jest uznawane za najbardziej wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne.
Hikora, jak każdy gatunek drewna, wymaga odpowiedniej obróbki. Podstawową kwestią jest suszenie, które wymaga nie tylko odpowiedniej temperatury, ale również zachowania prawidłowej wilgotności powietrza, zapobiegającej pękaniu drewna.
Warto nadmienić, ze hikora to drewno bardzo odporne na czynniki atmosferyczne oraz chemiczne, jest tez doskonałym izolatorem termicznym i elektrycznym.
Istotnym elementem jest właściwa impregnacja drewna, zwiększająca trwałość tego materiału oraz chroniąca drewno przed niszczeniem.
Wadą drewna hikora jest podatność na wilgoć oraz temperaturę, zwłaszcza podczas suszenia. Efektem niewłaściwego suszenia są przede wszystkim wypaczenia oraz pęknięcia.
Drewno hikora – zastosowanie
Drewno hikora znajduje szerokie zastosowanie w stolarstwie oraz szeroko rozumianym przemyśle. Materiał ten, głównie ze względu na dużą wytrzymałość, znajduje zastosowanie w produkcji trzonów do narzędzi, m.in. łopat, siekier i młotków, w przemyśle lotniczym, budownictwie i meblarstwie. Ciekawostką może okazać się fakt, że kawałki drewna hikora idealnie sprawdzają się w wędzarniach oraz podczas przygotowywania grilla.
Zdjęcia: Wikipedia