Treść główna

Porady Ciekawostki Parapet drewniany – renowacja

Parapet drewniany – renowacja

Drewno jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie i w aranżacjach wnętrz. Ma swoje stałe miejsce w branży, jaką jest produkcja stolarki okiennej i drzwiowej. Z drewna produkowane są parapety, które w parze z drewnianymi oknami prezentują się znakomicie. Drewno może z czasem ulec zniszczeniu, ale drewniane parapety można skutecznie poddawać renowacji.

parapet drewniany renowacja

Renowacja parapetów drewnianych wewnętrznych i zewnętrznych

W czasie użytkowania parapetów drewnianych mogą one ulec mechanicznemu zniszczeniu – w tym zarysowaniu. Powłoka, którą są pokryte, z czasem ulega też zmatowieniu. Szybciej niszczeją parapety zewnętrzne, bo to one są wystawione na działanie wielu czynników atmosferycznych. We wnętrzach parapet jest poddawany zaś działaniu sił mechanicznych i wilgoci.

Zobacz także: drewniane rolety w domu

Na szczęście, nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, aby przeprowadzić skutecznie renowację parapetu drewnianego. Co będzie przy tym potrzebne?

Co jest niezbędne do renowacji parapetu?

Planując renowację parapetów drewnianych, należy zgromadzić:

  • szlifierkę lub urządzenie wielofunkcyjne do szlifowania,
  • papier ścierny – o gradacji 60, 120,240,
  • gąbkę ścierną o gradacji około 240.

Prace nad renowacją parapetów można też wykonać ręcznie, przy użyciu samego papieru ściernego i gąbki, ale będzie to wiązało się z koniecznością poświęcenia na te czynności wiele czasu.

parapet drewniany renowacja

Renowacja i konserwacja drewnianych parapetów – krok po kroku

Pierwszym etapem renowacji drewnianych parapetów jest szlifowanie grubszym papierem o gradacji 60. Stopniowo przechodzi się do papieru 120 i 240. Po przeszlifowaniu parapetu gąbką ścierną, można wyczyścić go ze starego lakieru. Należy usunąć też pył powstały w czasie szlifowania.

Kolejnym krokiem będzie gruntowanie drewna, np. lakierem rozcieńczonym benzyną lakową albo specjalnym środkiem gruntującym. Po wyschnięciu gruntu można delikatnie zeszlifować parapet gąbką ścierną i usunąć wszystkie pyły oraz zabrudzenia.

Tak przygotowany parapet nadaje się do lakierowania. Potrzebne są przy tym przynajmniej dwie warstwy lakieru, który zakonserwuje drewno.

Zobacz także: impregnaty do drewna – podział

Zabezpieczenie parapetu z drewna

Dla zabezpieczenia parapetu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych, należy nałożyć na niego impregnat. Warto też jednocześnie sięgnąć bo bejcę lub lakierobejcę.

Jak często dokonywać renowacji parapetu z drewna?

Renowację parapetów drewnianych należy przeprowadzać co kilka lat, aby zawsze wyglądały doskonale.

Zdjęcia: nyxie, heathergm via Fotor