Pękanie drewna
Drewno jest naturalnym materiałem, który znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach życia człowieka. Przede wszystkim drewno wykorzystywane jest w branży budowlanej. Problemem, z jakim zmagają się konstruktorzy i mieszkańcy domów z konstrukcją drewnianą, jest pękanie drewna. Z czego ono wynika?
Przyczyny pękania drewna
Materiał drewniany ma to do siebie, że pracuje, dlatego może pękać. Drewno ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wodę i wilgoć z otoczenia oraz oddaje wilgoć, a zmiana jego wilgotności powoduje z kolei pęcznienie lub kurczenie materiału. Kurczenie drewna podczas szybkiego wysychania prowadzi do powstawania pęknięć.
Zobacz także: ścieralność drewna
Pękanie drewna okrągłego i tarcicy spowodowane jest nierównomiernym wysychaniem zewnętrznych i wewnętrznych jego warstw. Charakter pęknięć i zniekształceń wynika z gatunku, rodzaju i sprężystości właściwej dla określonego gatunku drewna.
Pękanie drewna konstrukcyjnego
Do konstrukcji budynków mieszkalnych często wykorzystywane jest drewno. Może ono pękać wystawione na ekspozycję słońca, ponieważ szybko wysycha i kurczy się jednocześnie. Powstają naprężenia i pęknięcia.
W drewnie okrągłym równomiernie na jego przekroju są rozmieszczone naprężenia, ale po rozcięciu drewna na deski konstrukcyjne, siły te nie równoważą się i próbują wygiąć włókna w drewnie. Jeśli siła jest duża, włókna przerywają się i powstają pęknięcia.
Zobacz także: wady suszenia drewna
Pękanie mebli z drewna
Z kolei pękanie mebli z drewna wynikać może z wilgotności powietrza w pomieszczeniach oraz z nadmiernego ich obciążania. Pęknięcia pojawiają się w związku z tym, że drewno pracuje w czasie eksploatacji.
Jak zapobiegać pękaniu drewna i zabezpieczyć je?
Możemy zapobiegać w pewnym stopniu pękaniu drewna. Powinno się w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie sezonowanie i suszenie. Nie można skracać czy pomijać długotrwałego składowania ściętego drewna na wolnym powietrzu, ponieważ doprowadzi to najprawdopodobniej do jego zniszczenia.
Sezonowanie to proces zapewniający drewnu prawidłowe rozmieszczenie wilgoci na przekroju tarcicy. Prowadzi to tym samym do zrównania naprężeń w drewnie. Suszenie jest równie ważne, ponieważ dochodzi do dużego naprężenia desorpcyjnego drewna. Jeśli suszone jest ono za szybko, powoduje to powstanie odkształceń w strukturze drewna i przekroczenie granicy jego wytrzymałości. Wskutek takich działań w drewnie pojawiają się pęknięcia wewnętrzne w poprzek włókien.
Wady suszenia stanowią główną przyczynę pękania drewna. Aby temu zapobiec, trzeba zadbać o to, aby drewno dostarczane do komór suszarniczych miało już wilgotność na poziomie maksymalnie 30 proc. Proces suszenia musi przebiegać ostrożnie – najpierw w niewysokich temperaturach.