Treść główna

Porady Ciekawostki Rysy na podłodze drewnianej – jak sobie z nimi radzić?

Rysy na podłodze drewnianej – jak sobie z nimi radzić?

Dom jest naszym własnym azylem, ale również stanowi wizytówkę dla odwiedzających nas gości. Porządek dodaje wartości i przyjemności z użytkowania tego miejsca. Właściciele drewnianych podłóg często zmagają się z problemem powstawania na nich nieestetycznych rys. Sprawdźmy jak zapobiegać oraz jak radzić sobie z tymi zniszczeniami przy konkretnym typie drewna.

rysy drewniana podłoga

Przyczyny powstawania rys na podłodze

Żeby pozbyć się problemu, należy najpierw określić jego przyczynę. Rysy na podłodze drewnianej powstają często przez przemieszczanie po nich mebli. Jest to na przykład odsuwanie krzesła czy przesuwanie stołu. Warto zaopatrzyć się w filcowe nakładki na nóżki mebli, dzięki którym podłoga nie będzie się rysować. Zniszczenia mogą powstać również podczas sprzątania. Nieodpowiednia końcówka do odkurzacza czy miotła o zbyt twardym włosiu również jest przyczyną rys na podłodze. Zamiast tego należy wybrać odpowiedniki przeznaczone specjalnie do podłóg drewnianych.

Zobacz także: bejcowanie drewna

rysy drewniana podłoga

Dobór środków na rysy podłogowe

Przed wybraniem preparatu na rysy, należy ustalić typ naszej podłogi. W przypadku podłogi olejowanej niestety konieczne jest jej szlifowanie, a następnie pokrycie olejem. Gdy rysa pojawi się na podłodze lakierowanej, wystarczy użyć specjalnego pisaka z szybkoschnącym lakierem o odpowiednim odcieniu. Po jego aplikacji, na podłodze nie powinno zostać śladu po zarysowaniach. Również w przypadku podłóg woskowanych dostępnych jest wiele emulsji, które wypełnią rysy i zapobiegną ich ponownemu powstawaniu.

Zobacz także: olejowanie drewna

Jak zniwelować rysy na podłodze?

Zarówno przy podłodze woskowanej jak i lakierowanej zabieg możemy wykonać samodzielnie. Pamiętajmy, aby powierzchnia była wcześniej dokładnie oczyszczona, a wypełnianie rys odbywało się zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach preparatu. W przypadku podłogi olejowanej, gdy konieczne jest jej szlifowanie, warto udać się po pomoc do fachowca. Będziemy mieli wtedy pewność, że efekt będzie pozytywny. Jest to niestety dość czasochłonny oraz kosztowny proces, a pozostawiony olej może różnić się kolorem od pozostałej części podłogi.

Zdjęcia: dharder9475, massdistraction via Foter