Strop drewniany
Strop drewniany jest elementem głównie domów drewnianych, jednak znajdują zastosowanie także w domach murowanych jako strop poddasza. Stopy z drewna nie są produkowane masowo – konieczne jest ich zaprojektowanie pod konkretny budynek. Stropy są niezbędnym elementem, z uwagi na przenoszenie obciążeń, usztywnienie konstrukcji w kierunku poziomym, konieczność izolacji poszczególnych kondygnacji, ochronę przed pożarem. Jakie są rodzaje, zalety i wady stropów drewnianych?
fot. Rubber Dragon
Rodzaje stropów drewnianych
Strop belkowy
Strop belkowy wybierany jest zazwyczaj w przypadku domów murowanych bądź drewnianych, jednak wzniesionych metodą tradycyjną. Elementem nośnym konstrukcji są z reguły belki litego drewna, jednak równie dobrze nadają się prefabrykowane, wykonane z płyty OSB oraz drewna klejonego. Jeśli chodzi o typowe wymiary owych belek, najczęściej jest to od 20 do 40 cm wysokości, od 10-20 cm szerokości oraz około 15 metrów długości. Minimalny rozstaw to zazwyczaj 60 cm, choć zdarzają się i konstrukcje oparte na 150-cio centymetrowym rozstawie belek. Warto tutaj zwrócić uwagę na dwie możliwości – taki stop można zasłonić przy użyciu sufitu podwieszanego, jednak niektórzy decydują się na pozostawienie konstrukcji na widoku ze względu na ciekawy wygląd. Pamiętajmy jednak, że druga opcja wymaga staranniejszego wykonania. Chcąc odsłonić belki należy użyć litego drewna, jeśli nie mamy takiego zamiaru – warto wykorzystać tańsze prefabrykaty.
fot. Jeremy Levine Design
Strop żebrowy
Strop żebrowy jest charakterystyczny dla domów drewnianych szkieletowych, zwłaszcza tak zwanych Kanadyjczyków. Jako element nośny wykorzystuje się tutaj, jak sugeruje sama nazwa, gęsto występujące żebra (minimum 30, maximum 60 cm). Żebra są dość cienkie, a jednocześnie wysokie. Można zastosować drewno lite, bądź klejone, możliwe jest także użycie drewnianych, tudzież drewnopochodnych, a nawet drewniano-stalowych, tak zwanych dwuteowników. Żebra są długie – stosuje się nawet takie o długości 5 metrów. Aby zapobiec zwichrzeniom, pomiędzy poszczególnymi elementami należy zamontować przewiązki w postaci desek, skrzyżowanych łat bądź taśm stalowych.
Strop belkowo-żebrowy
Strop belkowo-żebrowy to rodzaj połączenia stropu belkowego i żebrowego. Elementem głównym takiej konstrukcji są zarówno belki, jak i żebra. Żebra mogą albo opierać się na belkach, mogą również zostać doczepione przy użyciu metalowych wsporników. Zaletą jest mniejsze zużycie drewna, jednak z drugiej strony – należy pamiętać o zwiększonych kosztach robocizny.
Zalety i wady stropów drewnianych
Mocne strony stropów drewnianych wynikają z jego:
- ciekawego wyglądu- odsłonięty stron to niebanalna dekoracja wnętrza,
- lekkości,
- uniwersalności,
- prostoty – buduje się je łatwo i szybko.
- Warto także nadmienić, że mogą być dowolnie zmieniane i przebudowywane.
Słabe strony to:
- muszą być zabezpieczone przed ogniem,
- mniejsza wytrzymałość od stropów betonowych,
- słabe parametry akustyczne,
- muszą być chronione przed grzybami i owadami,
- muszą być chronione przed zmianami wilgotności i temperatur.
fot. kennymatic
Strop drewniany a strop żelbetonowy
Stropy drewniane są mniej sztywne i trwałe, poza tym, stropy żelbetowe charakteryzują się wysoką odpornością na ogień oraz chwilowe przeciążenia, lepiej usztywniają, choć podobnie jak drewniane – słabo izolują temperaturę oraz akustykę. Podatne na działanie substancji chemicznych. Stropy stalowe są bardzo wytrzymałe, jednak coraz rzadziej używa się ich z uwagi na ciężar – pod tym względem wygrywają stropy drewniane, które mogą być zamontowane bez użycia dźwigu.
Ceny stropów drewnianych są zbliżone do stropów żelbetowych.
Zobacz także: Dom drewniany czy murowany?