Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: kora granatowca

Dary natury: kora granatowca

W naturze występuje wiele substancji, które mają prozdrowotne działanie. Jedną z nich jest kora granatowca.

Kora granatowca, nazywana Cortex Granati, pochodzi z drzewa granat właściwy – Punica granatum L. z rodziny Punicaceae (Lythraceae). W naturze granatowce rosną w południowej i południowo-wschodniej Europie, ale drzewa i krzewy granatowców są również hodowane, z uwagi na bardzo smaczne owoce – granaty. Wysoka zawartość witamin i mikroelementów w samych granatach skłonić powinna nas do włączenia ich do swojej diety.

kora granatowca, granatowiec

Kora granatowca – właściwości

Właściwości prozdrowotne ma kora z nadziemnych części granatowca, która uznawana jest za jeden z najstarszych środków przeciwczerwiowych i przeciwtasiemcowych.
Ze względu na zawartość alkaloidów, pochodnych pirydyny – do 0,9 proc. oraz garbników galusowych – do 29 proc., kora granatowca ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.

Zobacz także: kora magnolii

Uwaga!
Przedawkowanie kory granatowca jest niebezpieczne i może spowodować:

  • zaburzenia widzenia,
  • uszkodzenie siatkówki,
  • zaburzenia w rytmie pracy serca,
  • spowolnienie tętna,
  • zapaść.

W formie sproszkowanej zaleca się przyjmować korę granatu w porcji 20-30 g na 200 ml wody, w dwóch dawkach, co pół godziny.

kora granatowca, granatowiec

Zastosowanie kory granatu

W medycynie naturalnej, zwłaszcza śródziemnomorskiej i azjatyckiej kora granatowca jest stosowana jako środek przeciwpasożytniczy – przeciwrobaczy. Paraliżująco na tasiemce bytujące w organizmie człowieka działają alkaloidy z kory granatu – peletieryna i izopeletrynina. Powodują one, że zwoje nerwowe pasożytów oraz mięśnie gładkie czerwi – robaków płaskich, są porażone, przez co pasożyty odczepiają się od ściany przewodu pokarmowego i łatwo można je wydalić po podaniu dowolnego środka przeczyszczającego.

Zobacz także: kora kasztanowca

Kolejnym zastosowaniem kory granatowca jest likwidowanie pasożytów takich jak glisty, owsiki i włosogłówki, znajdujące się w przewodzie pokarmowym człowieka. Wywar z kory granatowca także i na takie robaki działa porażająco, pozwala na łatwiejsze ich usunięcie i uwolnienie od nich pacjenta.