Goiabao – drewno prosto z Amazonii
Wykonane ze szlachetnego drewna egzotycznego deski podłogowe oraz parkiety stają się popularnymi elementami wystroju nowoczesnych wnętrz. Za sprawą większej dostępności w marketach budowlanych znajdują coraz więcej zwolenników. Aby jednak dokonać dobrego zakupu, nie powinno kierować się jedynie popularnością. Warto dokładnie poznać wszystkie właściwości nabywanego drewna i upewnić się co do jego najkorzystniejszych zastosowań.
Goiabao – pochodzenie i charakterystyka
Goiabao pochodzi z rodziny sączyńcowatych. Jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków drewna egzotycznego na świecie. Dostępne jest również pod nazwami handlowymi takimi jak Abiurana czy Perotinga i właśnie pod nimi najłatwiej znaleźć informacje na jego temat.
Goiabao pochodzi z rejonów Amazonii, co wpływa na jego unikatowe właściwości. Spotkać go można w brazylijskich stanach Acre, Amapa, Amazonas, Mato Grosso, Para oraz Rondonia a także Boliwii. Występuje w 18 gatunkach, których parametr skurczu (stabilności) wynosi od 10 do powyżej 20. Drewno to wyróżnia interesujące usłojenie oraz kolorystyka w kilku odcieniach żółci, o lekkim połysku. Po poddaniu obróbce jest bezwonne, jednak niektórzy dostawcy zwracają uwagę na jego egzotyczny lekko cytrynowy zapach.
Zobacz także: Kosipo – drewno egzotyczne
Goiabao – właściwości i zastosowanie
Jest to drewno umiarkowanie trudne do cięcia, jednak ze względu na skłonność do rozszczepiania zaleca się jego nawiercenie przed ewentualnym wbiciem gwoździ. Schnie bardzo szybko i wykazuje przy tym umiarkowaną skłonność do odkształceń. Co typowe dla drewna egzotycznego, Goiabao wymaga konserwacji pod kątem zapobiegania powstawaniu grzybów i ochrony przed termitami. Jego niewątpliwą zaletą jest twardość, zbliżona nawet do drewna merbau. Jest również twardsze od rodzimego dębu, a bardzo często może okazać się od niego tańsze. Ze względu na dużą wytrzymałość, poza podłogami, stosuje się je do produkcji ciężkich belek i krokwi, ale także eleganckich mebli w stylu kolonialnym czy luksusowych fornirów.
Zobacz także: Styl kolonialny
Goiabao – ciekawostki
Drzewa Goiabao rodzą również jadalne owoce, spożywane w zakresie domowych gatunków. Trociny tego drzewa mogą u niektórych osób wywoływać reakcję alergiczną.
Zdjęcia: Brazilwoods.com