Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewko pomarańczowe – charakterystyka i ciekawostki

Drzewko pomarańczowe – charakterystyka i ciekawostki

Drzewko pomarańczowe tak naprawdę jest jedynie zwyczajowym określeniem grupy roślin z rodzaju cytrusów, należących do rodziny rutowatych. Rośliny te wyróżniają się owocami o pomarańczowej skórce oraz włóknistym miąższu, które są jadalne i zawierają mnóstwo witamin (w tym przede wszystkim witaminę C). Gatunki tych drzew pochodzą z Chin oraz wschodniej Azji, jednak rozpowszechniły się na całym świecie – są uprawiane dla owoców w przeszło 100 krajach, a można je hodować nawet w Polsce, choć niestety (z uwagi na warunki klimatyczne) zwykle jedynie w doniczkach, albo szklarniach. Co warto wiedzieć o drzewku pomarańczowym?

drzewko pomarańczowe

Drzewko pomarańczowe – charakterystyka

Drzewka pomarańczy uprawiane są powszechnie w państwach leżących w klimatach tropikalnych oraz subtropikalnych. Jeśli jednak chodzi o najwyższą produkcję tych owoców na świecie, odnotowano ją w Brazylii, Chinach, a także niektórych stanach Stanów Zjednoczonych Ameryki, a dokładniej na ciepłej Florydzie i w upalnej Kalifornii. Wszystko dlatego, że do odpowiedniego wzrostu, owocowania i wydawania owoców o odpowiednim smaku rośliny te potrzebują dużo słońca oraz wody. W normalnych warunkach dorastają do 5 metrów wysokości – w uprawie domowej, w doniczkach hodowane są zaś wersje karłowate, dorastające do 1,5 metra wysokości.

Zobacz także: drzewo cytrynowe

Cytrusy dojrzewają powoli. W naszych warunkach kwitną od początku lata do jesieni, jednak same owoce potrzebują czasem pozostawać na drzewku nawet do kolejnego kwitnienia, by dobrze dojrzeć. Ich uprawa wymaga stałego podlewania, jeśli stanowisko jest suche, a rozmnażają się najlepiej przez sadzonkowanie. Warto dodać jeszcze kilka słów o zastosowaniu drzewka pomarańczowego. Hodowane jest przede wszystkim z uwagi na owoce, które można spożywać surowe, bądź też dodawać je do przeróżnych potraw dla uzyskania lekko kwaskowego smaku. Z owoców wytwarzany jest też sok i marmolada, a kandyzowana skórka pomarańczowa to popularny dodatek do ciast. Roślina ta jest też miododajna – z jej kwiatów wytwarzany jest miód.

drzewko pomarańczowe

Drewno pomarańczy – właściwości i zastosowanie

Drewno drzewka pomarańczowego ma podobne cechy co i inne cytrusy. Ich drewno posiada wiele zalet i zastosowań. Ma żółto-białe zabarwienie. To drewno o gęstym słoju, dosyć wilgotne. Przed spaleniem – czy jakimkolwiek użyciem – wymaga suszenia. Czasem potrzeba nawet okresu 6 miesięcy, by mogło dokładnie wyschnąć.

Zobacz także: moringa olejodajna

Po co je suszyć? Można z niego wykonywać drewniane przedmioty, jednak przede wszystkim nadaje się do nadawania aromatu różnym produktom – na przykład wędzonym wędlinom. To drewno bardzo miękkie, więc nie ma problemu z jego cięciem i rąbaniem. Mimo rozchodzenia się zapachu, w czasie spalania wytwarza ono mało dymu.