Platan klonolistny
Platan to jeden z najczęściej spotykanych w Europie rodzajów drzew. W jego skład wchodzą trzy gatunki – platan zachodni i wschodni oraz powstały w wyniku ich połączenia platan klonolistny. Okazy tego ostatniego gatunku rosną niemal na całym kontynencie, z wyjątkiem jego wschodnich i północnych krańców.
Platan – charakterystyka
Platan potrafi osiągać znaczne rozmiary, największe należące do tego rodzaju drzewa mogą dorastać nawet do 30 metrów wysokości, podczas gdy średnica ich pnia przekracza często 100 centymetrów. Niewprawne oko może mieć problemy z odróżnieniem bielu i twardzieli – oba bowiem mają zbliżoną do siebie, czerwono-brązową barwę. Znacznie łatwiej zauważyć możemy zaś słoje roczne, a budowa samego drewna jest raczej drobna, o prostowłóknistej strukturze.
Drewno platana klonolistnego jest stosunkowo łatwe w obróbce – zarówno, jeśli chodzi o obróbkę ręczną, jak i tą z użyciem maszyn i elektronarzędzi. Dobrze się suszy, wykazuje jednak przy tym pewną skłonność do paczenia i pękania. Problemów nie powinno zaś sprawiać klejenie drewna platanowego oraz lakierowanie, malowanie czy bejcowanie.
Najpoważniejszą wadą platana jest niska trwałość jego drewna – szybko butwieje, jest mało odporne na zmiany pogodowe, a ponadto sporym zagrożeniem są dla niego owady, bakterie i grzyby. W przypadku platana warto także uważać na zgnilizny, widlastość i niecylindryczność.
Platan klonolistny – zastosowanie
Z uwagi na to, że obróbka drewna platanowego jest bardzo łatwa, często używa się go do wyrobu produktów toczonych oraz ozdób czy intarsji. Świetnie sprawdza się także przy produkcji oklein, fornirów oraz okładzin na płyty meblowe. Nierzadko platan wykorzystuje się też przy wyrobie mebli, instrumentów muzycznych oraz sprzętu sportowego, a w niektórych przypadkach – także jako drewno konstrukcyjne.
Platany są też drzewami dość długowiecznymi – najstarszy platan wschodni rośnie na greckiej wyspie Kos, a jego wiek szacowany jest na ponad 200 lat. W zachodniopomorskiej wsi Chojna rośnie zaś platan klonolistny, który ma już prawie 300 lat.
Za metr sześcienny drewna platanowego będziemy musieli zapłacić około dwóch tysięcy złotych.
Zdjęcia: Wikipedia.