Treść główna

Porady Ciekawostki Basen z drewna i jego konserwacja

Basen z drewna i jego konserwacja

Estetyczny, reprezentatywny basen drewniany jest dobrą alternatywą dla powszechnie stosowanych basenów murowanych czy mobilnych basenów rozporowych i dmuchanych. Można wybudować go w ogrodzie przydomowym, jak i na działce rekreacyjnej, a cała inwestycja będzie mniej kosztowna i będzie wiązała się z mniejszym nakładem pracy niż w przypadku budowy basenu betonowego. Trzeba jednak mieć świadomość, że basen z drewna musi być odpowiednio konserwowany, aby służył nam przez długi czas.

Czynniki narażające baseny z drewna na zniszczenie

Drewno jest materiałem wykorzystywanym od wieków przez człowieka do wznoszenia różnych konstrukcji. Nie jest to jednak materiał idealny. Przede wszystkim jest mało odporny na wodę, a przecież przy basenach drewnianych trudno jest uniknąć ciągłego kontaktu tego materiału z wodą.

basen z drewna


Poza tym woda powoduje osadzanie się różnych osadów i nalotów na drewnie, które systematycznie je niszczą. Trzeba więc działać zapobiegawczo także i na takie zjawiska. Pozostawione na dworze drewno, mające kontakt z wodą, będzie podłożem, na którym zaczną rozwijać się grzyby i glony. W wyniku tego zgnije i zmurszeje.

Jak chronić i konserwować basen drewniany?

Basen drewniany może służyć nam przez wiele sezonów, jeśli zadbamy o jego zabezpieczenie. Warto też podkreślić, że już na etapie budowy warto wydać trochę więcej na lepszej jakości drewno, najlepiej sosnowe – suche, zawierające od 18 do 23 proc. wilgotności. Zanim przystąpimy do budowy basenu, drewno trzeba zaimpregnować ciśnieniowo – na kolor naturalny lub olejowany.
Ściany basenu najlepiej obić wodoodporną sklejką, która ma wysoką wytrzymałość mechaniczną. Może być ona zaimpregnowana ciśnieniowo lub pokryta powłoką wodoszczelną.

Zobacz także: olejowanie drewna

Jak zabezpieczyć basen drewniany – w sezonie i poza nim?

W sezonie do zabezpieczania basenu drewnianego można wykorzystać olej naturalny, który wniknie w drewno, zabezpieczając je przed wilgocią i wnikaniem zanieczyszczeń. Przy okazji chroni on przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Co najważniejsze, oleje naturalne nie są szkodliwe dla człowieka.
Po sezonie drewno, którym obity jest basen ogrodowy, warto zabezpieczyć przed rozwojem grzybów pleśniowych, sinizny, glonów i atakami szkodników impregnatem ochronno-dekoracyjnym, albo lakierem czy lakierobejcą, które tworzą transparentną powłokę na drewnie i nie wnikają w jego strukturę.

Zdjęcia: smresler82 via Flickr