Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus)
Bożodrzew gruczołowaty nazywany również ajlantem gruczołowatym, bożodrzewem gruczołkowatym lub bożodrzewem chińskim, jest gatunkiem drzewa z rodziny biegunecznikowatych. Jego nazwa rodzajowa brzmi Ailanthus. Pochodzi z Chin, ale rośnie także w Europie, ponieważ pierwsze jego sadzonki sprowadzono na Stary Kontynent już w 1751 roku. Rozpowszechniony jest w Europie i w Ameryce Północnej. W Polsce rośnie w zachodniej części kraju. Szybko się rozrasta, stanowiąc zagrożenie dla rodzimych gatunków flory. Rośnie w zasadzie wszędzie, ponieważ ma bardzo niewielkie wymagania glebowe.
Bożodrzew gruczołowaty – charakterystyka
Drzewa bożodrzewa gruczołowatego są okazałe i dorastają w naszym kraju do 30 metrów. Na starych pniach korowina ma charakterystyczne pęknięcia, ale jednoroczne pędy są już bardzo grube i gęsto rosną. Mają gęste, zamszowe owłosienie, a zimą stają się żółtawobrązowe, pokryte sercowatymi bliznami. Wewnątrz są wypełnione różowym rdzeniem.
Zobacz także: Palo Santo
Starsze pędy, podobnie jak pień drzewa, pokryte są gładką, jasnoszarą korą o licznych spękaniach, tworzących wyraźny rysunek, z białawych rys. Drewno bożodrzewa gruczołowatego jest twarde, trudno łupliwe i ma barwę żółtawą.
Zastosowanie bożodrzewa
Drewno bożodrzewa gruczołowatego wykorzystywane jest w meblarstwie i w produkcji papieru. Natomiast jego kora znajduje zastosowanie w medycynie chińskiej, jako środek o silnych właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Można ją stosować w postaci wywaru do leczenia biegunek, zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego oraz gorączki, skurczy i zbyt szybkiej akcji serca. Chińczycy stosują od lat napar z kory bożodrzewu w leczeniu astmy, kołatania serca, malarii i czerwonki.
Zobacz także: drewno wężowe
Bożodrzew i ciekawostki z nim związane
Gatunek bożodrzewa gruczołowatego w Polsce uznawany jest jako inwazyjny, groźny dla naszej przyrody, dlatego wprowadzanie go do środowiska i przemieszczanie jest zabronione ustawowo. Import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż bożodrzewu gruczołowatego wymaga posiadania specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Zdjęcia: Wood-database, Luis Fernández García via Wikipedia