Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno po powodzi

Drewno po powodzi

Drewno, podobnie jak drewniane elementy, znajdują zastosowanie zarówno podczas budowy domu, jak w zakresie jego wykończenia i wyposażenia. W przypadku wystąpienia powodzi, drewno ulega uszkodzeniom, warto jednak pamiętać, że szybka i prawidłowo wykonana renowacja elementów drewnianych pozwala uniknąć wielu zniszczeń.

drewno po powodzi

Jak postępować z drewnem po powodzi?

Woda powodziowa to nie tylko muł i osad, ale także nieczystości z kanalizacji, zawierające m.in. substancje chemiczne w postaci nawozów, olejów itp. Nasiąknięte wodą drewno wymaga natychmiastowych działań renowacyjnych – pozostawienie drewna przez kilka dni lub tygodni sprawi, że materiał nie będzie nadawał się do dalszego użycia.

Pierwszym i ważnym krokiem jest zerwanie podłóg oraz boazerii w pomieszczeniach, w których zalegała woda powodziowa. Należy pamiętać, że stojąca woda powoduje pęcznienie oraz zmianę wymiarów liniowych drewna. Usunięte z podłóg i ścian drewno należy osuszyć, a następnie spalić.

Zobacz także: zagrożenia i ochrona drewna

Drewno konstrukcyjne po powodzi

Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku drewna konstrukcyjnego, które zostało wyłącznie zamoczone – w tym przypadku konieczne jest odsłonięcie elementów drewnianych, oczyszczenie ich z osadów oraz odkażenie za pomocą preparatów przeznaczonych do odkażania ścian, produkowane na bazie chloru. Wynika to przede wszystkim z faktu, że woda wnosi ze sobą także bakterie, wirusy i grzyby, ponadto wilgotne środowisko sprzyja rozwijaniu się grzybów – głównie niebezpiecznego grzyba domowego.

drewno po powodzi

Drewno konstrukcyjne wymaga osuszenia, należy jednak zadbać o to, by było to suszenie wolne, wykonywane sukcesywnie (np. za pomocą regularnego wietrzenia lub suszenie za pomocą ciepłego powietrza). Po wysuszeniu drewna należy pokryć materiał bezbarwnym impregnatem, który zapobiega korozjom biologicznym, głównie pojawieniu się grzyba domowego oraz pleśni.

Drewno konstrukcyjne i deski składowane luzem należy oczyścić pod bieżącą wodą, odkazić i osuszyć, a następnie zaimpregnować – najlepiej dwukrotnie.
W sytuacji, gdy woda powodziowa dostanie się do stropów, konieczne jest usunięcie całej zasypki w celu odsłonięcia elementów drewnianych, które należy dokładnie oczyścić, a po kilku dniach zaimpregnować.

Meble drewniane po powodzi

Oczyszczenie i suszenie należy zastosować także w przypadku mebli drewnianych. Ważne jest jednak to, aby meble suszyć w pomieszczeniu, unikając wynoszenia ich na zewnątrz – wyjątkiem jest w tym przypadku wysoka wilgotność panująca wewnątrz budynku.

Zobacz także: iimpregnacja surowego drewna

Jak wiadomo, meble drewniane wykonywane są z różnych gatunków drewna, które wysycha nierównomiernie, dlatego też po wstępnym osuszeniu, mniej więcej po tygodniu, warto zabezpieczyć drewniane meble za pomocą pasty woskowej, która zniweluje czas schnięcia poszczególnych rodzajów drewna.

Reasumując, najważniejszą kwestią w przypadku osuszenia elementów drewnianych po powodzi, jest odpowiedni przepływ powietrza – najlepiej przeciąg. Niezwłocznie należy usunąć z zamoczonej posadzki wykładziny i dywany, zapewniając podłodze optymalne warunki do wysychania. W przypadku pojawienia się sinizny, zwiastującej skażenie, należy natychmiast odkazić powierzchnię. Konieczna jest także odpowiednia impregnacja drewna.
W przypadku wystąpienia sinizny, można zastosować lakierobejcę w wybranym odcieniu.

Zdjęcia: Richard via Flickr